Ženy by se vyhnuly mnoha problémům, kdyby občas sáhly po řebříčku
Latinské jméno řebříčku je Achillea. Připomíná bájného hrdinu Achilla, který podle pověstí ošetřoval pomocí řebříčku krvavé rány utržené v Trojské válce.
České jméno rostlina dostala podle tvaru lístků – připomínají takový zvláštní žebřík s jedním středovým ráhnem.
Řebříček roste na mezích, loukách nebo u cest. Nejenom že pomáhá při zánětech a křečích, ale také bezvadně čistí krev.
Každé mladé nebo starší ženě prospěje vypít občas šálek čaje z řebříčku – mladým upraví nepravidelné měsíčky, starším pomůže v přechodu. Řebříčkové koupele pomohou při zánětech vaječníků, bolest často odstraní už první sedací koupel.
Sedací koupele doporučují lidoví léčitelé při nádorech dělohy, myomech. Dopřát si je máte tak dlouho, dokud lékařská kontrola nezjistí negativní výsledek.
Jak ale sedací koupel připravit? 100 g natě dáte na noc do studené vody, následující den zahřejete k varu a přilejete do koupele.
Související
-
Nenápadná bylinka řebříček vám účinně pomůže s řadou neduhů
“Řebříček je jedna z našich nejrozšířenějších a nejznámějších bylinek a roste všude na sušších loukách, podél cest a lesů,“ řekla na Regionu bylinkářka Hana Urbánko...
-
Tip pro houbaře: houby na řebříčku
Jsou mnozí, podle kterých jakmile houby na řebříčku jednou vyzkoušíte, jinak už je připravovat nebudete.
-
Na podzim se otužujte a popíjejte odvar z léčivých českých bylin
Jako prevenci proti nachlazení doporučuje ústecká bylinkářka Venuše Studničková chovat se podle rad našich babiček. Na podzim se otužovat, čili oblékat se co nejmé...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.