Vyzkoušejte čaj z hojníku. Uklidní pocuchané nervy a dodá vám energii
Hojník syrský roste v horách ve výšce nad tisíc metrů nad mořem. Tam, kde nejsou žádné škodlivé látky, jako třeba smog. Tato léčivka je tedy rostlinka velmi čistomilná.
Hojníku se říká také libanonská šalvěj, olympus, čaj vojáků, nebo čajovník pastevců. Dříve se používal k hojení ran – třeba právě zraněných vojáků. Tvoří ho malé keříky s plstnatými listy a žlutými kvítky. Podobá se šalvěji.
Čaj z hojníku je lahodný, má trošku skořicovou chuť. Pomáhá při zánětech průdušek, při rýmě a kašli nebo při zánětech močových cest.
Má dezinfekční účinky, proto se hodí na žaludeční potíže. Umí uklidnit pocuchané nervy. Je prospěšný při chudokrevnosti.
Protože je v něm dost selenu, má antioxidační účinky a je vhodný pro očistu organismu, doplní energii a vitalitu.
Čaj z hojníku připravíte tak, že tři lžíce sušené bylinky zalijete litrem vroucí vody a necháte ho deset minut louhovat, pak přecedíte a můžete popíjet. Klidně i studený.
Související
-
Mango nejen příjemně voní i chutná. Uklidňuje také nervy a pomáhá usnout
Mangovník se dožívá i sta let. Plody mají lahodnou chuť a obsahují spoustu látek prospěšných našemu zdraví.
-
6 bylinek na zklidnění nervů. Vyberte si, která vám bude vonět a chutnat
Přicházejí na vás podzimní splíny, jste vystresovaní z práce a nedaří se vám spát? Než se vypravíte k lékaři pro antidepresiva, vyzkoušejte bylinky. Představíme vám...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.