Vyzkoušejte čaj z hojníku. Uklidní pocuchané nervy a dodá vám energii

1. duben 2021

Hojník syrský roste v horách ve výšce nad tisíc metrů nad mořem. Tam, kde nejsou žádné škodlivé látky, jako třeba smog. Tato léčivka je tedy rostlinka velmi čistomilná.

Hojníku se říká také libanonská šalvěj, olympus, čaj vojáků, nebo čajovník pastevců. Dříve se používal k hojení ran – třeba právě zraněných vojáků. Tvoří ho malé keříky s plstnatými listy a žlutými kvítky. Podobá se šalvěji.

Čaj z hojníku je lahodný, má trošku skořicovou chuť. Pomáhá při zánětech průdušek, při rýmě a kašli nebo při zánětech močových cest.

Má dezinfekční účinky, proto se hodí na žaludeční potíže. Umí uklidnit pocuchané nervy. Je prospěšný při chudokrevnosti.

Protože je v něm dost selenu, má antioxidační účinky a je vhodný pro očistu organismu, doplní energii a vitalitu.

Čaj z hojníku připravíte tak, že tři lžíce sušené bylinky zalijete litrem vroucí vody a necháte ho deset minut louhovat, pak přecedíte a můžete popíjet. Klidně i studený.

autor: Eva Bucharová | zdroje: ceskatelevize.cz , permaland.cz , dumbylinek.cz , kotvicnikovafarma.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.