Vidět zamrzlé Chřibské vodopády se poštěstí jen málokomu. Krásně je tam ale vždy

22. únor 2019

Voda v Chřibských vodovádech padá po skalních převisech kolmo dolů. Proto mají celkem silný proud a zamrznou jen výjimečně.

Každý z vodopádů je vysoký kolem dvou metrů a dostanete se k nim přímo z centra Chřibské. Po žluté dorazíte na místo asi po dvou kilometrech. Čeká vás tzv. malý turistický okruh – po lávkách, schodech, lesních cestách a odpočívat můžete na všudypřítomných lavičkách.

Cesta k vodopádům vede i kolem historické střelnice z 18. století. Kamenný podstavec střeleckého terče byl vybudován z pískovcových kvádrů v roce 1792 Střeleckou společností v Chřibské.

Střelecké bratrstvo založilo několik měšťanů, kteří se scházeli a cvičili se ve střelbě kuší na cíl. V té době tvořila střelnici malá bouda a tyč s terčem ve tvaru orla. Ve druhé polovině 18. století začali měšťané provozovat střelbu z pušek a císař Josef II. jim při své návštěvě obce povolil založit ostrostřelecký spolek.

Střelecká tradice pokračovala až do 2. světové války, pak už obnovena nebyla. Terč se tak stal už jen turistickou atrakcí.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.