VIDEO: Ploučnická vyhlídka – altán nebo rozhledna?

19. květen 2017

Vyhlídka nad řekou Ploučnicí v Benešově je vlastně vyhlídkový altán. Na jeho střechu vede zezadu schodiště. Tím jaksi splňuje parametry rozhledny. O vyhlídku se zasloužil spolek Za pozdvižení turistického ruchu na začátku 20. století. Umístění zvolil ve stráni v obecním lese s výhledem na celé město. Slavnostně ji otevřeli 8. června 1902. Horní ochoz byl v 80. letech dlouhé roky nepřístupný. Vandalové totiž strhli schodiště. Dnešní výhled je částečně omezený kvůli vzrostlým stromům.


Lokalita: na svahu na jižním okraji Benešova nad Ploučnicí
GPS: 50°44'14.034"N, 14°18'31.727"E
Nadmořská výška: 220 m
Celková výška: 10 m
Otevírací doba: celoročně volně přístupná

Hlavní cesta od rozhledny je dodnes lemována alejí stromů a od tratě nedaleko pískovny směrem na Heřmanov vede Myslivecká stezka. Ještě před skončením 2. světové války byly v okolí vysázeny stromy.

V roce 1969 byla provedena rekonstrukce vyhlídky. Při opravě fasády byly odstraněny některé její zdobné prvky. Horní vyhlídkový ochoz byl v osmdesátých letech dlouhé roky nepřístupný. Vandalové totiž strhli schodiště. V roce 1994, 2000 2011 a 2012 proběhla oprava rozhledny včetně její původní členité fasády s římsami.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.