Varnsdorf dokončuje opravu historického Hrádku, práce se protahují kvůli nárůstu cen ve stavebnictví

17. prosinec 2021 12:36

Historická budova Hrádku, památkově chráněná dominanta města Varnsdorf, by měla už v příští sezoně sloužit veřejnosti. Město začalo s rekonstrukcí stavby s vyhlídkovou věží nad městem z roku 1904 už loni. Teď jsou hotové vnitřní prostory a stavební firma začíná pracovat na venkovní terase. Práce ale nepostupují podle plánu kvůli velkému zdražení i nedostatku stavebního materiálu.

Okolo budovy bývalé výletní restaurace, které nikdo ve Varnsdorfu neřekne jinak než Hrádek, panuje čilý stavební ruch. Redaktorka Českého rozhlasu prošla s místostarostou Jiřím Suchardou z ODS jednotlivými patry členité budovy – interiéry už jsou hotové, z velké části i vybavené – jen je začít používat.

„A tady tudy, jak vstupujeme, tak když jsme tudy procházeli v roce 1997 a zvedli jsme hlavu, tak nad námi byly jen obvodové zdi,“ vzpomíná místostarosta na žalostný stav Hrádku.

Jeho vyhlídková věž přišla na počátku 90. let o střechu a do budovy zatékalo. Město se ale rozhodlo Hrádek zachránit a obnovit v něm restauraci.

Práce na Hrádku zpozdila špatná epidemická situace i raketový nárůst cen stavebního materiálu.

„Ten se projevuje teď, v té poslední fázi – když jde třeba o nějaké truhlářské věci. Například lavice nebo dřevěné obložky – tam už se potýkáme s cenou dřeva i jeho nedostatkem,“ dodává ještě Sucharda.

Město investovalo do rekonstrukce historické budovy zhruba 30 milionů korun, po novém roce vyhlásí výběrové řízení na provozovatele tamní restaurace – ta by mohla první hosty přivítat už příští turistickou sezonu.

Spustit audio

Související