V Květnově se konal česko-německý festival. Uplyne 100 let od narození spisovatele Heinricha Pletichy, rodáka z Varnsdorfu
Od pátku 30. srpna do neděle 1. září se v Květnově/Quinau na Chomutovsku v Krušných horách konal hudební festival. V poutním kostele Navštívení Panny Marie se představili čeští i zahraniční umělci, kteří na autentické nástroje hráli hudbu starých mistrů.
Publikum tvořili Češi i Němci z obou stran Krušných hor. Povídali jsme si s členy Batzdorfer Hofkapelle, která zde vystoupila s Händelovymi Mariánskými kantátami.
Ve výročí týdne připomeneme spisovatele Heinricha Augusta Pletichu. Narodil se 9. září 1924 ve Varnsdorfu.
V 17 letech musel narukovat na frontu. Po návratu byl s matkou vysídlen do Bavorska. Zde Heinrich Pleticha studoval historii, němčinu a zeměpis. Pak vyučoval na gymnáziu ve Würzburgu a později i na würzburské univerzitě.
Především se ale věnoval literární činnosti. Psal zejména pro děti a mládež, a to na celou řadu témat – od dobrodružných knížek o objevitelských cestách a exotických zemích až k populárně naučným publikacím o historii a umění.
Pleticha je autorem kolem 150 knižních titulů, které dosáhly nákladu více než pět milionů výtisků. Vedle toho editoval desítky dalších knih, zejména populárně historických určených také dospělému publiku.
Heinrich Pleticha za svou rozsáhlou činnosti obdržel několik významných cen, včetně spolkového záslužného kříže. Zemřel v roce 2011.
Pořad pak uzavře pozvánka na program, který ústecká expozice Naši Němci připravila u příležitost Dnů evropského dědictví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.