Ústecký kraj má plán, jak využít peníze z operačního programu Spravedlivá transformace

21. březen 2024

Velké vize a velké peníze. I tak by se mohl shrnout operační program Spravedlivé transformace. Jde o 40 miliard korun, z nichž zhruba třetina je určena pro Ústecký kraj. Co s těmi penězi vedení kraje udělá? Na to se ptáme krajské radní za ODS Ivy Dvořákové.

Ústecký kraj dostane dotaci 15 miliard korun. „Asi čtyři roky zpátky jsme si udělali tzv. transformační plán, ze kterého vidíme, kde a jak by kraj potřeboval posílit. Peníze jsou primárně určené jako kompenzace odklonu od uhelného průmyslu. Rádi bychom tyto peníze dali do projektů, které pomohou kraji s revitalizací,” přibližuje plány Iva Dvořáková.

Podle ní je program spravedlivé transformace u nás unikátní – peníze z něj jdou do tří typů projektů. Jedním jsou strategické projekty, kam patří například budování transformačního centra, dalším jsou klasické dotace, u kterých může kraj cílit prostředky tam, kam potřebuje a třetím jsou tzv. vouchery – pracovně je nazývá kotlíkové dotace, protože fungují na podobném systému.

„Penězi z dotací chceme podpořit nejen firmy, ale i jednotlivce. Pro podnikatele jsme vyjednali podmínky pro výhodné úvěry, tzv. úvěry transformace. Jedná se o bezúročný typ úvěru, přičemž na jeden projekt může žadatel získat až 60 milionů korun,” vysvětluje krajská radní.

„Na červen se připravuje krajská dotace, čili peníze nebudou z operačního programu Spravedlivá transformace. Částka bude sice menší, a to minimálně 200 000 korun, ale i tak se jedná o oblíbený program,” dodává krajská radní Iva Dvořáková

Jaké konkrétní projekty už kraj odsouhlasil? Bude financovat podporu těžby lithia? A jsou už nějaké dotace vyčerpané? To a mnohem více se dozvíte v přiloženém audiozáznamu.

autoři: Lenka Šobová , Petra Vališová
Spustit audio

Související