Ústecká zoo se stala domovem nové velké šelmy – samice levharta sněžného
Do ústecké zoo dorazila velká kočkovitá šelma, je jí samice levharta sněžného jménem Tierra ze Zoo Dresden, která v dubnu oslaví dva roky.
Kvůli cestě do nového domova absolvovala přípravu, kdy jí chovatelé předem dávali do expozice přepravní box s krmením, aby si samice zvykla do něj v klidu vlézt.
„Transport proběhl bez problémů, stejně tak i vpuštění do nové expozice. Nyní si bude zvykat na nové prostředí i chovatele, kteří ji v nejbližších dnech vpustí i do venkovního výběhu,“ informuje vedoucí útvaru kontaktu s veřejností Ingrid Veselá Volfová.
Samice nezůstane osamocena – už v říjnu 2020 přicestoval do zoo z italského Parco Faunistico La Torbiera samec Cristi.
Zoo má pro irbise tři vnitřní expozice a jeden velký venkovní výběh. Samec a samice se zatím budou ve venkovním výběhu střídat a dohromady budou spojeni koncem dubna, kdy samici skončí období rozmnožování.
Koordinátor Evropského záchovného programu nedoporučuje irbise množit, proto budou koncem roku znovu na čas rozděleni.
Pokud se situace změní, bude mít ústecká zoo možnost navázat na úspěšné odchovy této vzácné šelmy z minulosti.
Irbisové, neboli levharti sněžní, obývají vysoko položené oblasti Střední Asie. Tyto šelmy jsou na seznamu ohrožených druhů kvůli jejich ilegálnímu lovu pro kožich a kosti, využívané v tradiční čínské medicíně. Dalším důvodem je fakt, že ve své domovině je irbis považován za škodnou zvěř.
Podle Červeného seznamu IUCN žije ve volné přírodě asi jen 3 000 dospělých jedinců.
Související
-
Činnost nadačního fondu Folivora, který vybíral peníze pro ústeckou zoo, prověří policie
Město Ústí nad Labem podalo trestní oznámení na Nadační fond Folivora kvůli údajnému zneužití loga a jména zoologické zahrady.
-
Čejky australské v ústecké zoo vyvedly mladé
Minulý týden se v ústecké zoo poprvé vylíhla tři mláďata čejkám australským. V pátek 5. března se ze skořápky vyklubala první dvě a o den později se přidalo třetí.
-
V pavilonu exotária ústecké zoo žijí jedovatí korovci mexičtí
Povrch korovců připomíná kůru stromů, jen jejich šupiny jsou barevnější: žlutá se střídá s černou nebo hnědou. Právě výrazná varuje okolí, že jde o jedovatého živočicha.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.