Čejky australské v ústecké zoo vyvedly mladé

10. březen 2021

Minulý týden se v ústecké zoo poprvé vylíhla tři mláďata čejkám australským. V pátek 5. března se ze skořápky vyklubala první dvě a o den později se přidalo třetí.

Čejky jsou v ústecké zoo k vidění od roku 2018 – jako první do ní přišel samec z Jihočeské zoologické zahrady Hluboká nad Vltavou, o rok později se k němu připojila samice pocházející ze soukromého chovu.

Týden před snůškou začal pár stavět hnízdo, kde jako materiál využil slámu a větší kamínky vybrané z písku. Poté samice snesla vejce a o měsíc později se pár radoval ze svých potomků.

Samice čejky australské skrývá mláďata

„Úspěšnému rozmnožení těchto ptáků předcházel loňský nezdar. Samice již snesla jednu snůšku se třemi oplozenými vejci, ale dvě byla predována (pravděpodobně potkany) a poslední se nevyvinulo. V té době čejky obývaly expozici vodních ptáků, kde prostory umožňují nežádoucí zásahy volně žijících zvířat. V současné době se snažíme o výstavbu nové voliéry, která podobným událostem zamezí,“ sděluje zoolog Lukáš Ševcovic.

Čejky australské jsou středně velcí ptáci patřící do řádu bahňáků. Jejich domovinou jsou oblasti Austrálie a Nové Guineji.

Jejich hnízdem bývá často jen jednoduchá jamka v nízké trávě. Takto nechráněné hnízdo je však snadným terčem predátorů, proto pár hnízdo velmi urputně brání. Troufají si přitom i na mnohem větší živočichy. Při obraně a útoku využívají nápadně žlutou ostruhu na ohbí křídel.

Mláďata se líhnou samostatná, ze skořápky vylézají s otevřenýma očima, opeřená a schopná sama hledat potravu. Od rodičů však potřebují ochranu a péči, proto se rodina pohybuje společně. V noci spí matka s mláďaty pohromadě, zatímco otec většinou sedí opodál na stráži.

Mláďata v přírodě setrvávají s rodiči až jeden rok čili do další snůšky.

zdroj: Zoo Ústí nad Labem
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová