Tajná teplická Schlaraffia

4. prosinec 2010

V roce 1859 vznikla v Praze první říše Schlaraffia na světě. Scházeli se tam umění a požitkumilovní Pražané mluvící česky i německy.

Šlo o lidi, kteří se nechtěli sdružovat v jiných existujících a víceméně elitářských spolcích. Chtěli se bavit a i proto zvolili název Schlarafia, což je jméno bájné říše z jednoho středověkého německého díla, kde létají pečení holubi do huby. Měli svou hierarchii, rituály, každá říše měla vlastní erb, odznaky a vyznamenání. Třetí taková říše, která v českých zemích vznikla, byla založena v Teplicích – Šanově. Jmenovala se Teplitita. Jak ale spolupracovnici Českého rozhlasu Sever Gabriele Hauptvogelové řekl Martin Krsek z ústeckého muzea, založení Teplitie v roce 1880 je tak trochu zahaleno tajemstvím.

autoři: hau , David Hertl
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.