Správa národního parku České Švýcarsko: Nepřipouštíme si úvahy o úplném uzavření poškozených stezek
V létě uplynul rok od největšího požáru Českého Švýcarska. Jak se od té doby příroda v parku dává dohromady? Co je nenávratně pryč a co má šanci na obnovení? A proč je stále nepřístupná Edmundova soutěska veřejnosti? Nejen na to odpovídá mluvčí správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Krajina v Českém Švýcarsku se měnila ještě dlouho před tím, než požár vůbec proběhl. V minulosti se vysazovaly nové smrky, ale v roce 2018 bylo sucho, takže spousta flóry začala chřadnout. To ve spojitosti s dalšími suchými obdobími vedlo ke vzniku požáru.
Čtěte také
„S odstupem času vidíme, že les je dynamický systém, a že se velmi rychle a zdravě hojí. Ta krajina je velmi odolná, takže předpokládáme, že se les v místech postižených požárem znovu obnoví,“ říká Tomáš Salov.
Ani po více než roce od požáru ale nejsou přístupná všechna místa v národním parku. Oheň totiž zasáhl infrastrukturu mnoha cest, které je velice obtížné zprovoznit tak, aby byly pro návštěvníky bezpečné.
„Bezpečnost je naší největší prioritou – dokud stezky nebudou bezpečné, nemůžeme na ně návštěvníky pouštět,” vysvětluje Salov a pokračuje: „To je třeba případ stezek u Edmundovy stezky. Jde o hluboké údolí se strmými svahy, na kterých ale nejsou jen skály, ale i velmi silná vrstva organického materiálu, který brzdil erozní procesy. Tento organický materiál ale při požáru shořel. Skalní svah se tak stal nestabilním – teď se z něj mohou odlamovat kameny přímo do údolí.“
Jaké byly výsledky letošních sanačních zásahů? Do jaké míry se dá do krajiny vůbec zasáhnout? Budou poničené stezky po opravách stále přírodní? To vše a mnohem více se dozvíte v přiloženém audiozáznamu.
Související
-
Muž obviněný ze založení loňského požáru v národním parku České Švýcarsko zůstává ve vazbě
Bývalý dobrovolný strážce národního parku je obviněný, že vloni založil požár v národním parku Českém Švýcarsku. Ústecký krajský soud rozhodl, že zůstane i nadále ve vazbě.
-
Fotopasti v národním parku České Švýcarsko zachytily dosud nevídané zvíře – vzácnou kočku divokou
Snímky z fotopastí v národním parku České Švýcarsko ukázaly v této oblasti dosud nevídané zvíře. Jedná se o kočku divokou, která patří mezi nejvzácnější druhy naší fauny.
-
Šest obcí na Děčínsku chce založit Svazek obcí v národním parku České Švýcarsko
Šest obcí na Děčínsku založí Svazek obcí v národním parku České Švýcarsko. Mělo by jim to pomoci při vyjednávání se správou parku a ministerstvem životního prostředí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.