Soukenický baron Johann Liebieg

13. červen 2014

V sobotu 7. června uplynulo 202 let do narození významného libereckého podnikatele Johanna Carla Ignaze Liebiega, uváděného často také jako Johanna Liebiga. Narodil se v Broumově v německojazyčné rodině soukenického mistra. Soukeníkem se vyučil i Johann, živnost svého otce ale zásadním způsobem rozšířil…

Už ve dvaceti letech otevřel spolu se svými sourozenci textilní obchod v Liberci, o několik let později k němu přidali i soukenickou dílnu, která se rozšířila v menší továrnu.

Johannovi sourozenci po nějakém čase vedení textilky opustili a Johann ji vedl sám. Zanedlouho se mu z ní podařilo vytvořit největší textilní továrnu v monarchii. Látky utkané u Liebiga platily za jedny z nejlepších. Začal budovat i další podniky, a to nejen textilní.

Vytvořil hotové průmyslové impérium - vlastnil například mlýny, pivovary, cukrovary, břidlicový a vápenný důl, sklárnu a dokonce i banku. Za své zásluhy o rozvoj průmyslu získal od císaře Františka Josefa dědičný baronský titul.

Na své zaměstnance byl poměrně tvrdý, ti dokonce na protest proti Liebigovu přístupu vyvolali velkou stávku, na druhou stranu Liebig byl jeden z prvních, který svým dělníkům stavěl byty. Po smrti Johanna Liebiga v roce 1870 přešlo jeho podnikání na jeho syny, kteří otcovo impérium dál rozvíjeli.

Der bedeutende Reichenberger Unternehmer Johann Liebig wurde am 7. Juni vor 212 Jahren geboren. Er wurde in Broumov in einer deutschsprachigen Familie eines Tuchmachermeisters geboren.

Johann erlernte die Tuchmacherei, aber das Handwerk seines Vaters erweiterte er nicht. Schon mit 20 Jahren öffnete er mit seinen Geschwistern ein Schnittwarengeschäft in Reichenberg, einige Jahre später kam dazu noch eine Tuchwerkstatt, die zu einer kleinen Tuchmanufaktur wurde.

Die Geschwister von Johann verließen nach einiger Zeit die Leitung der Textilfabrik und Johann begann, sie selbst zu führen. In kurzer Zeit gelang es ihm, das größte Textilunternehmen in der Monarchie auszubauen. Die bei Liebig gewobenen Stoffe gehörten zu den besten. Er begann auch weitere, nicht nur die Textilunternehmen, zu gründen.

Er baute ein wirkliches Industrieimperium aus - er besaß zum Beispiel Mühlwerke, Bierbrauereien, Zuckerfabriken, Schieferbruch, Kalkgrube, Glaswerk und sogar eine Bank. Für seine Verdienste um die Industrieentwicklung wurde er von Kaiser Franz Josef in den erblichen Baronstand erhoben.

Er war ziemlich streng zu seinen Arbeitern, die riefen sogar einen großen Streik aus, um gegen Liebigs Behandlung zu protestieren. Auf der anderen Seite war Liebig einer der ersten Unternehmer, der für seine Arbeiter Wohnungen einrichtete.

Nach dem Tod von Johann Liebig im Jahre 1870 wurde das Unternehmen von seinen Söhnen übernommen, die das Imperium ihres Vaters weiter entwickelten.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.