Česko-německé pohraničí po staletí spojovala těžba nerostných surovin
Střední Evropa je, mimo jiné, regionem s dlouhou historií dolování. Významná kapitola této historie se psala v českých zemích, především pak v severozápadních Čechách: Slavkovském lese a Krušnohoří.
Těžila se tu celá řada nerostných surovin, od stříbra přes měď, železo, wolfram, cín až po uran.
Dnes už je důlní činnost více méně minulostí, ovšem zůstalo tu na ni mnoho památek. Například štola Hieronymus u zaniklé obce Čistá. Právě tam se vydal magazín Sousedé.
Jeho druhá zastávka bude jen o kousek dál, za masivem Krušných hor. V Drážďanech se podařilo odvrátit krach saské paroplavby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.