Sociální klinika ústecké univerzity bude hledat účinnější metody práce s rodinami ohrožených dětí
Na Fakultě sociálně ekonomické ústecké univerzity vznikla Sociální klinika. Akademici budou spolu s odborníky z Krajského soudu a Národního institutu pro děti a rodinu zkoumat a do praxe zavádět nové metody sociální práce s ohroženými dětmi.
Na Sociální klinice budou pracovat akademici, studenti a spolu s odborníky z praxe – ať už ze soudů, sociální sféry nebo školství. Společně budou hledat, i s využitím zahraničních příkladů, jak zlepšit situaci v Ústeckém kraji.
Například podle sociologa Daniela Prokopa z PAQ Research je šestina až pětina dětí v regionu odsouzená k neúspěchu – skončí se základním vzděláním a v životě se budou potýkat s problémy podobně jako jeho rodiče – častým stěhováním, exekucemi, různými závislostmi nebo i kriminalitou.
Cílem je rozbít začarovaný kruh neúspěchu
Základ udělají podle vedoucí Sociální kliniky Alexandry Petrů studenti Fakulty sociálně ekonomické.
„Budou pracovat například se soudními spisy a analyzovat to, co se tam objevuje, a kde je ta šedá zóna – ta situace, kdy se ještě dalo zasáhnout, ale nezasáhlo se, a rodina nebo dítě pak skončily u soudu. Na evaluaci jsme teď využili školského sociálního pracovníka, což není u nás legislativně ukotvená pozice. A oni chodí do škol vykonávat tu práci a ověřují tuhle roli, která je v zahraničí běžná,“ přibližuje Petrů.
S psychology, sociology, sociálními pracovníky, právníky a dalšími odborníky pak budou hledat způsob, jak pracovat s rodiči, aby dítě lépe prospívalo a v dospělém životě pak nepřevzalo jejich chování.
Podle Daniela Prokopa je v Ústeckém kraji velký počet lidí v produktivním věku s exekucemi. Tento problém přitom prorůstá i do nižší střední třídy a pokles počtu exekucí je přitom v kraji pomalejší než jinde v Česku.
Jsou už ale oblasti, kde se to daří řešit – například v Litvínově je podle Daniela Prokop dobrá spolupráce mezi sociální a školskou sférou a třeba v Kadani zase kladou důraz na stabilní bydlení. Naopak mezi oblasti s horšími sociálními podmínkami patří Bílinsko, Žatecko a Podbořansko.
Práce se sociálně slabými rodinami je běh na dlouhou trať
Klinický psycholog Radek Ptáček doporučuje pracovat s rodiči jako s oběťmi toho začarovaného kruhu – aby pak možná měli jejich vnuci šanci se z něj vymanit.
Takové problémy přitom nejdou vyřešit ze dne na den a zasahují do různých oblastí, a ty se řídí svými zákony a předpisy. Třeba podle místopředsedy ústeckého krajského soudu Vladimíra Poláka by soudci při řešení rodinných kauz měli i osobně spolupracovat se zástupci škol a sociálních odborů – ne si jen vyžádat nějakou zprávu.
Sociální klinika každý měsíc lidem z praxe přiblíží různé možnosti, přístupy a chystá pro ně i letní školu.
Související
-
Ústecká univerzita spouští testování tzv. provázejících učitelů. Budou pomáhat studentům při praxi
Ústecká univerzita začíná se školením tzv. provázejících učitelů. Jedná se mentory, kteří pomáhají studentům z pedagogických oborů při jejich praxi.
-
Ústecká univerzita chce pomoci řešit nedostatek učitelů. Má na to speciální centrum
Základní školy v Ústeckém kraji potřebují nejčastěji učitele matematiky, cizích jazyků nebo fyziky a chemie. Vyplývá to z dat ministerstva školství.
-
Ústecká univerzita stále přijímá zájemce o studium v novém akademickém roce
Zájemci o studium na UJEP stále mohou podávat své přihlášky pro nový akademický rok. Termíny druhého kola přijímacího řízení se na jednotlivých fakultách liší.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Před zatčením policie lidi brutálně bije a nahání je do stanic metra i kostelů, popisuje protesty Gruzínka
-
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
-
ONLINE: Výzkumníci zjistili totožnost více než 300 ukrajinských dětí deportovaných do Ruska
-
‚Ofenziva, která překvapila všechny.‘ Co se děje v Sýrii? Proč došlo k eskalaci? A jaký bude další vývoj?