Rychlokvašky alias močáky
Zní to sice hanlivě, ale mléčně kvašené okurky jsou báječné!
Suroviny:
okurky nakládačky – mohou být přerostlejší
voda
sůl (na 1 litr vody 3 rovné lžíce) (ne mořská a bez přidaného fluoru, jódu)
kopr
vinné listy nebo listy černého rybízu
případně menší nakyslá jablka, pár stroužků česneku nebo chilli paprička, může být i mrkev nebo bobkový list…
Postup:
1. Okurky dobře omyjeme a necháme několik hodin ve studené vodě, nebudou pak hořké. Před naložením je ještě párkrát propíchneme vidličkou, urychlí se tím mléčné kvašení.
2. Svaříme vodu se solí, okurky narovnáme pěkně na těsno ideálně do keramického „sádláku“ nebo do zavařovacích sklenic a zalijeme horkým nálevem. Pokud máme sklenice, nalijeme zpočátku jen trochu horkého nálevu a po chvíli dolijeme – aby sklenice nepraskly. Můžeme přidat jablko nebo česnek atd.
3. Na povrch dáme listy, aby okurky byly potopené a zakryjeme talířkem. Necháme v místnosti a zhruba do týdne až deseti dnů se nálev zakalí – kvašení proběhlo a můžeme jíst.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.