Pupečník asijský bývá označován za zdroj života. Umí zregenerovat celou nervovou soustavu

23. červen 2022

Pupečníku se daří v jižní Asii, v jižní Americe i v Austrálii. Má rád teplé vlhké prostředí. Když mu vytvoříte vhodné podmínky, můžete ho pěstovat i doma.

Pupečník, nebo také gotu kola či zimolez je tropická trvalka vysoká do 20 centimetrů. Má lístky ve tvaru ledviny. Kvete bílými nebo růžovými květy.

Plody pupečníku jsou malé bobulky. Využít se dá celá rostlina, listy, kořeny i plody. Lidová medicína využívá pupečník tisíce let – k dobrému fungování mozku, paměti nebo ke zmírnění úzkostí.

Gotu kola umí hydratovat kůži a vyhladit vrásky. Zlepšuje krevní oběh a léčí cévy. Pomáhá při zánětu močových cest.

V Asii mu říkají zdroj života a považují ho prostředek na dlouhověkost. V pupečníku je spousta vitamínů, minerálů i éterické oleje. Nejčastěji se užívá jako nálev. Dvě lžičky bylinky zalijete šálkem vroucí vody, necháte pár minut louhovat a popíjíte.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz , www.herbavis.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.