Pupečník asijský bývá označován za zdroj života. Umí zregenerovat celou nervovou soustavu

23. červen 2022

Pupečníku se daří v jižní Asii, v jižní Americe i v Austrálii. Má rád teplé vlhké prostředí. Když mu vytvoříte vhodné podmínky, můžete ho pěstovat i doma.

Pupečník, nebo také gotu kola či zimolez je tropická trvalka vysoká do 20 centimetrů. Má lístky ve tvaru ledviny. Kvete bílými nebo růžovými květy.

Plody pupečníku jsou malé bobulky. Využít se dá celá rostlina, listy, kořeny i plody. Lidová medicína využívá pupečník tisíce let – k dobrému fungování mozku, paměti nebo ke zmírnění úzkostí.

Gotu kola umí hydratovat kůži a vyhladit vrásky. Zlepšuje krevní oběh a léčí cévy. Pomáhá při zánětu močových cest.

V Asii mu říkají zdroj života a považují ho prostředek na dlouhověkost. V pupečníku je spousta vitamínů, minerálů i éterické oleje. Nejčastěji se užívá jako nálev. Dvě lžičky bylinky zalijete šálkem vroucí vody, necháte pár minut louhovat a popíjíte.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.bylinkyprovsechny.cz , www.herbavis.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová