Příběhy z kalendáře - Willi Sitte

28. únor 2011
Příběhy z kalendáře

Je 28. únor - poslední únorový den, alespoň tehdy není-li přestupný rok. Dnešní datum je také dnem narození výrazné malířské osobnosti 20. století. Je jí chrastavský rodák Willi Sitte.

Chrastava, město v Libereckém kraji nedávno silně zasažené povodněmi, v minulosti také proslula svými 10 akademickými malíři. Nedávno jsme zmiňovali proslulého Josefa Führicha, jehož rodný dům v Chrastavě je nejen připomínkou nejznámějšího představitele tzv. Nazarenizmu, romantizujícího duchovního směru ve výtvarném umění, ale i jakýmsi "živým exponátem“ zdejší lidové architektury, bohužel také výrazně poškozeným povodní léta 2010. To Willi Sitte se narodil do jiné epochy než proslulý Josef Führich do neklidného 20.století. Jeho osud je prostoupen ideologiemi a dějinnými zvraty minulého století. Jeho životní příběh je plný paradoxů, je cestou od revolty proti ideologii nacistické k službě jinému totalitnímu režimu. Sitte se narodil roku 1921 v Chrastavě, v rodině "revolucionáře". Dědeček byl představitelem radikálně levicového křídla tehdejší sociálně-demokratické strany. Ideové podhoubí v rodině pak zasáhlo i další umělcův osud.

V roce 1941 musel jako dvacetiletý mladík narukovat do wehrmachtu, sloužil pak v Itálii ale radikální levicové přesvědčení ho nadále táhlo k revoltě proti nacistické ideologii. Roku 1944 proto přeběhl k partyzánům, s nimiž pak prožil zbytek války. Nacistickou ideologii však ve střední části Evropy vystřídala ideologie jiná. A hvězda Williho Sitta na jejích křídlech stoupala výš a výš. Po skončení války mladý umělec dobrovolně odešel do sovětské okupační zóny, pozdější NDR. Vystudoval zde uměleckou školu, a jak píší tehdejší noviny, věnoval všechen svůj výtvarný talent demokratickým přeměnám své nové vlasti. Zdá se však, že v případě mladého umělce šlo i s ohledem na jeho statečný útěk k partyzánům, o upřímné přesvědčení a víru v "lepší zítřky". Jmenujme jen některé socialisticky realistické náměty jeho děl: Boj Vietnamců proti americkým okupantům, triptych věnovaný Stalingradu, nebo obraz zachycující bezvýchodnou situaci mladého člověka v kapitalistickém světě. Připomeňme, že Willi Sitte byl v tehdejší NDR nejen velmi úspěšným umělcem, ale i činným funkcionářem v uměleckém světě východního bloku. Nesporný talent mladého výtvarníka byl tedy na konec ve službách jiného totalitního systému, praktikami, koneckonců ne nepodobnému tomu, proti kterému mladý Sitte kdysi revoltoval. Kdo chce, ať jej soudí, příběh talentovaného umělce je však především příběhem člověka zasaženého dějinnými událostmi 20.století se všemi jeho paradoxy a velkými omyly. Budete li mít chuť běžte se na Sitteho grafiky, které rodnému městu v 90. letech věnoval do Fuhrichova domu podívat.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.