Příběhy z kalendáře - Nábor dobrovolníků v Semilech
„Vlastní spojenci nám diktovali jako poraženým.“ Tak komentují prvorepublikové noviny ultimativní požadavky, podmínky kladené v září 1938 "spojenci", Anglií a Francií, na předválečné Československo.
Československá vláda je pod nátlakem přijala. Země se pomalu smiřovala se ztrátou česko-německého pohraničí a jeho postoupení Hitlerovi. Přesto se na ozbrojený konflikt s Německem připravovala, a to nejen všeobecnou mobilizací.
29. září například v semilském kině Jitřenka začali organizovat českoslovenští legionáři náborovou akci s cílem získat další branné oddíly dobrovolníků. Nakonec se jich v celém železnobrodském okrese přihlásilo téměř 2500.
Dvacátého devátého září Mnichovskou dohodou, po půlnoci pak jejím podpisem, však zástupci čtyř velmocí vyslovili jasný verdikt nad osudem první republiky. Proto byl o pár týdnů později výcvik dobrovolníků ochotných položit život za mladou republiku zastaven.
V Semilské Jitřence se s nimi jejich velitel rozloučil Vznešenými slovy: „Nikdo z nás nesmí ztratit víru v sebe a v budoucnost našeho národa . Bratři - hlavy vzhůru."
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.