Příběhy z kalendáře - Jan Patočka

1. červen 2011
Příběhy z kalendáře

Turnov zná svět zejména díky mnohasetleté tradici zpracování drahých kamenů, především českých granátů. A Turnov dal také světu Jana Patočku, filosofa, který patří k vůbec nejvýznamnějším českým představitelem takzvaného fenomenologického směru ve filosofii.

Jan Patočka se narodil právě 1. června roku 1907. A v roce 1990 mu v rodném městě prezident Václav Havel odhalil pamětní desku. Až po sametové revoluci došlo k rehabilitaci výjimečného českého filosofa 20. století.

A jak se vůbec žáku slavného německého Filosofa Edmunda Husserla podařilo stát se režimu nepohodlným? Jak se mu "podařilo" být na více než dvacet let systematicky zapomenut? Snadno, stačilo nemlčet a připojit se k občanské výzvě Charty 77.

Stal se v počátečních okamžicích vzniku tohoto hnutí jeho mluvčím a jeho občanská angažovanost se mu stala osudnou. Opakované výslechy STB zdravotně neunesl a po jednom náročném výslechu byl odvezen do nemocnice s mozkovou příhodou a krátce na to zemřel.

Jeho pohřeb se stal neoficiální manifestací nesouhlasu s totalitním režimem. Jeho texty pak mezi jeho žáky kolovaly pouze exilových a samizdatových vydáních.

Živým odkazem Patočkovy stopy v českých dějinách jsou jeho znovu vydávané práce o filosofii, pedagogice, teorii umění a literatuře.

autor: David Hamr
Spustit audio