Příběh zaniklé obce Königsmühle v Krušných horách ožívá
Petr Mikšíček má Krušné hory pod kůží – byl tam počat, trávil v nich dětství u babičky, žije tam spousta jeho kamarádů. Při svém studiu kulturologie si zvolil téma česko-německého pohraničí. Po tom, co obešel s batohem celé Česko, zjistil, že Krušné hory jsou jeho osud. Tématu Sudet se věnuje ve své publikaci Ne/vlastní domov, tématu zaniklé krušnohorské obce v knize Příběh Königsmühle.
„Krušné hory dostaly do vínku hodně. Bývaly to nejobydlenější hory Evropy. Je tam obrovské hornické dědictví. Zažily odsun Němců, likvidaci obrovského území, staveb a sídel,“ popisuje spisovatel, filmař a historik Petr Mikšíček a pokračuje: „Do toho přišla ekologická likvidace v 80. letech 20. století. Člověku se až nechce věřit, že to byla v 18. století nejbohatší část Českého království. Bohatství a slávu tedy region vydal a já si myslím, že je na čase něco z toho mu vrátit.“
Na každém kroku najdete v Krušných horách stopy lidí, kteří tam žili a pracovali. Jedním z těch míst je zaniklá osada Königsmühle – Králův mlýn nedaleko Klínovce. Tam vedl Petr Mikšíček skupinu 80 německých turistů na výpravu, přitom o tom místě vlastně nevěděl nic. Zachovala se jen jedna fotografie a jeden obraz od Gustava Zindela.
„Změnilo se to, když ze skupiny vystoupila pamětnice, rodačka z Königsmühle, Rosemarie Ernst. S tou spolupracujeme od roku 2011,“ vzpomíná Petr Mikšíček, člen spolku Znovuobjevené Krušnohoří.
V Königsmühle stávalo jen asi pět domů – býval tam mlýn, rybník, náhon, ale i přepřahací stanice.
Ruiny pěti domů se rozhodl Petr Mikšíček s dobrovolníky zachránit. Kameny padající ze zdí čistí a dávají je zpátky. Součástí ruin je bývalý statek, v současné době útulna pro turisty. Ta je přístupná každému – má střechu a dá se v ní zatopit, jsou tam k přečtení zajímavé knížky, její součástí je terasa.
Více se dozvíte z rozhovoru Evy Bucharové s Petrem Mikšíčkem. O knihách Ne/vlastní domov a Příběh Königsmühle. O slově Sudety, tedy v překladu „pohoří divokých kanců“. O pracovních i uměleckých setkáních v krušnohorském Králově mlýně. A pokud byste chtěli vidět i další fotografie z toho, čím se zabývá, stačí se podívat na jeho účet na Flickru.
Související
-
Máte rádi Krušné hory? Zapojte se do dalšího ročníku soutěže Krušnohorská NEJ
Jste znalcem, či milovníkem, Krušných hor? Pak je tu pro vás soutěž, kterou vyhlásily sdružení Spo-na a Destinační agentura Krušné hory.
-
Petr Mikšíček - fotograf
Krušné hory stále ještě nejsou pro cestovní ruch a turismus úplně objevené a hlavně doceněné. Přitom tam najdete výhledy, nad kterými oči žasnou a srdce usedá. Petr...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.