Příběh zaniklé obce Königsmühle v Krušných horách ožívá

28. červenec 2021

Petr Mikšíček má Krušné hory pod kůží – byl tam počat, trávil v nich dětství u babičky, žije tam spousta jeho kamarádů. Při svém studiu kulturologie si zvolil téma česko-německého pohraničí. Po tom, co obešel s batohem celé Česko, zjistil, že Krušné hory jsou jeho osud. Tématu Sudet se věnuje ve své publikaci Ne/vlastní domov, tématu zaniklé krušnohorské obce v knize Příběh Königsmühle.

„Krušné hory dostaly do vínku hodně. Bývaly to nejobydlenější hory Evropy. Je tam obrovské hornické dědictví. Zažily odsun Němců, likvidaci obrovského území, staveb a sídel,“ popisuje spisovatel, filmař a historik Petr Mikšíček a pokračuje: „Do toho přišla ekologická likvidace v 80. letech 20. století. Člověku se až nechce věřit, že to byla v 18. století nejbohatší část Českého království. Bohatství a slávu tedy region vydal a já si myslím, že je na čase něco z toho mu vrátit.“

Na každém kroku najdete v Krušných horách stopy lidí, kteří tam žili a pracovali. Jedním z těch míst je zaniklá osada Königsmühle – Králův mlýn nedaleko Klínovce. Tam vedl Petr Mikšíček skupinu 80 německých turistů na výpravu, přitom o tom místě vlastně nevěděl nic. Zachovala se jen jedna fotografie a jeden obraz od Gustava Zindela.

„Změnilo se to, když ze skupiny vystoupila pamětnice, rodačka z Königsmühle, Rosemarie Ernst. S tou spolupracujeme od roku 2011,“ vzpomíná Petr Mikšíček, člen spolku Znovuobjevené Krušnohoří.

V Königsmühle stávalo jen asi pět domů – býval tam mlýn, rybník, náhon, ale i přepřahací stanice.

Díky nové aplikaci Živé hory se může turista „přemístit“ v čase a prostoru

Ruiny pěti domů se rozhodl Petr Mikšíček s dobrovolníky zachránit. Kameny padající ze zdí čistí a dávají je zpátky. Součástí ruin je bývalý statek, v současné době útulna pro turisty. Ta je přístupná každému – má střechu a dá se v ní zatopit, jsou tam k přečtení zajímavé knížky, její součástí je terasa.

Více se dozvíte z rozhovoru Evy Bucharové s Petrem Mikšíčkem. O knihách Ne/vlastní domov a Příběh Königsmühle. O slově Sudety, tedy v překladu „pohoří divokých kanců“. O pracovních i uměleckých setkáních v krušnohorském Králově mlýně. A pokud byste chtěli vidět i další fotografie z toho, čím se zabývá, stačí se podívat na jeho účet na Flickru.

Spustit audio

Související