Před klíšťaty se musíte chránit, i když jste očkovaní!

30. duben 2015
Minuta o zdraví
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klíště obecné

S přibývajícími teplými dny se zvyšuje i aktivita hmyzu. Mušky, komáři a klíšťata nejen že nám jsou nepříjemní, jejich štípnutí nám může způsobit i zdravotní potíže. Od komárů v našich končinách nic moc nebezpečného nehrozí. Ale třeba klíšťata bychom si měli držet od těla dál.

Klíšťata jsou asi největším přenašečem nákaz u nás. Klíšťová encefalitida, lymská borelióza, tularemie, anaplazmóza - tím vším nás může klíště ohrozit.

Bylo by nemoudré myslet si, že stačí zaplatit si sérií očkování a budete s klíšťaty v pohodě. Hodně lidí podléhá mylnému dojmu, že dotyčné očkování je „proti klíšťatům“ a tudíž na něj klíště nevleze.

Omyl! Dostupné očkování je pouze proti klíšťové encefalitidě. Klíště se do vás klidně zakousne a může vás nakazit třeba boreliózou, proti které vakcína zatím neexistuje. Proto je dobré se proti klíšťatům chránit i jinak.

Základem je vhodný oděv pro pobyt v přírodě – pevná obuv, dlouhé nohavice a rukávy. Vyzkoušet můžete i homeopatika, která se užívají hlavně po kousnutí hmyzem. Ale existuje mnoho referencí, podle kterých tato léčiva působí i preventivně. A samozřejmě používejte repelenty - ať už chemické nebo přírodní.

autor: Jindra Moravcová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...