Prášek z jílu je elixírem mládí – zpevňuje vlasy a čistí pokožku
Jíl je hornina stará miliony let, je tvořena z minerálů, které na sebe váží škodlivé látky a hýčkají naší pleť i vlasy. Je v něm spousta vápníku, křemíku, sodíku, draslíku, zinku, železa.
Už staří Egypťané uměli jíl vyčistit a vyrobit z něj prášek, který zlikviduje jedy a bakterie a vyléčí ekzémy. Škodlivé látky prostě vytáhne z organismu ven. Po smíchání s vodou totiž funguje jíl jako houba, která škodliviny vytáhne. Pravidelné pleťové masky z jílu pleť vyčistí a rozzáří.
Jílů je spousta druhů. Třeba žlutý francouzský jíl je vhodný i pro suchou a citlivou pleť. Hodí se k léčbě vyrážek všeho druhu. Zanechá pokožku pružnou a pevnou.
Marocký jíl používaly stovky let marocké ženy jako mýdlo, šampón a kondicionér.
Bílý jíl neboli kaolín je vhodný pro suchou a zralou pleť. Je v něm hodně vápníku.
Zelený jíl si už v dávných dobách oblíbili australští indiáni k detoxikaci organismu, no a třeba růžový jíl má zase hodně železa a pomáhá při léčbě křečových žil.
Prášek z jílu je vlastně takovým elixírem mládí, při pravidelném používání zpevňuje pokožku, zpevňuje otoky pod očima, hloubkově čistí a uzavírá póry. Stará se o vlasy, redukuje maz, odstraňuje lupy a celkově vlasy zpevňuje.
Související
-
Broskve jsou skvělé na pleť i srdce
Broskve jsou nejen lahodné, ale i zdravé. Jako první je začali pěstovat Číňané. Španělé je přivezli do Ameriky a odtamtud už putovaly do celého světa.
-
Růže nejsou jen krásné. Prospívají také naší pleti a uklidňují psychiku
Rudou růži dá zamilovaný muž ženě, žlutá je symbolem přátelství, bílou, znak nevinnosti dáváme často do svatebních kytic. Tato královna květin ale prospívá i našemu zdraví.
-
Naši předci si oddenky kosatců čistili zuby. Dá se z nich vyrobit i přírodní pleťová voda
Kosatec je květina právě tak královská jako růže nebo lilie. Má nádherné tvary a vůně. Kosatce získáte snadno – v zahradnictvích, nebo si je vyměníte se sousedem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka