Pracovníci psích útulků chodí do práce i o Vánocích. V Jimlíně na Lounsku pomáhají dobrovolníci

26. prosinec 2020

Psi a kočky potřebují péči i o Vánocích. Zaměstnanci a spolupracovníci útulků s tím počítají a ve službě se vystřídají.

Často vypomůžou také dobrovolníci. Jako třeba v Útulku pro opuštěná zvířata v Jimlíně na Lounsku. Tam se letos museli obejít bez tradičního vánočního setkání, které nahradil alespoň charitativní vánoční trh online.

David Kubalík provozuje útulek pro psy a kočky vedle zámku v Jimlíně. Původně hospodářskou budovu obsadila toulavá a zaběhnutá zvířata, ale také ta, která úřady kvůli špatné péči odebraly majitelům.

„Tenhle pejsek je nově přijatý a pochází z Bečova, kde byl nalezen na ulici,“ ukazuje Iveta Danišová nový přírůstek. Pracuje jako dobrovolnice. Vedle základní péče o zvířata, zvládá i jejich pravidelné venčení. A to hlavně v době, kdy sem nemůžou ostatní venčitelé.

„Lidé, co byli doma, si chtěli pejsky na procházky půjčovat, ale bohužel to kvůli proticovidovým opatřením nešlo,“ lituje dobrovolnice. „Venčení jsme řešili pomocí našich ošetřovatelů a provozních dobrovolníků, takže to nebylo tak, že by se pejsci nedostali vůbec ven,“ dodává.

Renata Kraumanová vede z procházky už osmého psa a pro dnešek ještě nekončí: „Mám ráda dlouhé procházky a udržuju se tím v kondici,“ usmívá se.

Tradiční vánoční setkání s trhem a svařákem letos nebude. Charitativní prodej bude alespoň online. Útulek chce v létě vyměnit vnitřní kotce, které po patnácti letech dosloužily.

autoři: Jana Vitásková , Redakce ČRo Sever
Spustit audio

Související