POVĚST Z LITOCHOVIC: Na vodníka platil až medvěd

24. únor 2019

Litochovice nad Labem jsou malou vsí poblíž Lovosic. Projíždíte jí na mezinárodní trati mezi Děčínem a Prahou. Tam, kde je dnes železniční zastávka, prý bývalo jedno z vedlejších ramen Labe. A na něm mlýn.

Častým návštěvníkem mlýna býval vodník. Chodil tam, aby si na kamnech mohl ohřát svou večeři, tedy rybičky a v zimě i sám sebe. Mlynářští a hlavně mlynářka to samozřejmě neviděli rádi, ale zkuste si pohněvat vodníka, když máte mlýn a potřebujete, aby se mlýnské kolo točilo bez problémů. I vodník dokáže dělat zlomyslné kousky.

Jednou v létě po bouřce došel k mlýnu utrmácený a na kost promoklý medvědář s medvědem a prosil o nocleh. Mlynář se nad nimi slitoval a medvědář i medvěd se mohli zahřát u pece. Za chvíli přišel jako obvykle vodník. Ani nepozdravil a hrnul se ke kamnům, kde si začal smažit svoje rybičky. Ty zavoněly medvědovi a začal se po nich sápat. Vodníka při tom poškrábal. Ten raději utekl.

Labe u Litochovic

Druhý den šel mlynář do blízkých Lovosic. Na skále nad řekou seděl vodník na kameni a volal na mlynáře: „Pane otče, máte ještě tu velikou kočku?“

Mlynář byl chytrý a okamžitě pochopil, že může situaci využít ve svůj prospěch. “Ba, mám,“ řekl. „A v noci se jí narodilo ještě pět mladých.“

Vodník zakňoural a sjel rychle do vody. Od té doby se už ve mlýně neukázal. Tak medvěd zbavil mlýn nezvaného hosta.

Od té doby uplynulo v Labi už hodně vody. První zmínka od obci pochází už z roku 1272! Když v roce 1845 stavěli železnici z Prahy do Podmokel (dnes část Děčína), v Litochovicích vedlejší rameno Labe zasypali.  Medvědáři už také netrápí medvědy vandrem po vesnicích a vodníci jsou jen v pohádkách.

Tam, kde je zastávka Litochovice, prý kdysi bylo rameno Labe
autor: Jana Ksandrová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?