Pohledy do dávných časů - profil Jiřího Svobody

3. listopad 2002

Profil amatérského výtvarníka Jiřího Svobody, autora paleontologických rekonstrukcí.


Jiří Svoboda se narodil 5.5.1965 v Pelhřimově. Absolvoval Střední odborné učiliště v Rumburku. Nyní žije v Mostě a pracuje jako tiskař. Od dětství byl obdivovatelem malíře Zdeňka Buriana, a to zejména díky knihám Josefa Augusty, které Burian ilustroval. Amatérsky se zajímá o paleontologii, což z devadesáti procent námětově ovlivňuje jeho tvorbu. Kreslí tužkou i perem a také maluje - olejem, temperami a nebo akvarelem; vypaluje také do dřeva. Mimo paleontologickou tematiku má v oblibě krajinomalbu a nebo výjevy z říše fantazie.


Pohledy do dávných časů

Od června do září roku 2002 vystavoval Jiří Svoboda své práce v Okresním muzeu v Mostě, na výstavě, nazvané Pohledy do dávných časů.
Spolu s ním tam vystavovali i další tři amatérští výtvarníci, kteří se specializují na rekonstrukce vymřelých živočichů - Miroslav Horčička z Ústí nad Labem, Arnošt Hanák z Bohumína a další Mostečan a spolu s Jiřím Svobodou iniciátor zmíněné výstavy, preparátor mosteckého muzea Jaroslav Bažant (Ten se, na rozdíl od všech ostatních specializuje na trojrozměrné modely. Viz Jak se dělá nosorožec. Pozn. F. Velinský).


Pohledy do dávných časů

Jiří Svoboda se na výstavě Pohledy do dávných časů prezentoval jako specialista na nejstarší období vývoje Země. A právě na to jsem se ho tehdy zeptal:

Je to skutečně to hlavní, čím se zabýváte?

Není. Nejvíc mě zajímají obojživelníci a savcovití plazi. Dinosauři už tolik ne, je jich všude plno.

Proč zrovna savcovití plazi? Čím jsou pro vás zajímaví?

Těžko říci. Vypadají zrůdněji než dinosauři, je jich hodně druhů. Prostě se mi líbí.

Jsou pro vás tedy zajímavější z výtvarného hlediska?

To určitě.


Pohledy do dávných časů

Dělat podobné rekonstrukce je velice složité, z čeho při malování nebo kreslení vycházíte?

Jsem amatér a mé rekonstrukce jsou amatérské. Žádné zvláštní znalosti anatomie nemám, maluji podle koster a vůbec podle všeho, co je k sehnání. Když je kostra pěkná, ledacos se dá domyslet, inspiruji se i cizími rekonstrukcemi. Čerpám ze všeho možného.


Pohledy do dávných časů

Zkoušel jste vejít v kontakt i s paleontology?

Ještě jsem to neudělal. Jen pan Bažant posílal fotografie svých obojživelníků zesnulému profesorovi Zdeňku Špinarovi, a ten mu odepsal, že jsou jeho rekonstrukce přesné. Arnošt Hanák zkusil zajít za panem Fejfarem, ale na ničem se nedohodli. Byl se svými rekonstrukcemi i na Karlově univerzitě, kde mu řekli, že je to pěkné a přesné. Šlo konkrétně o hlavy savců, přesněji slonů. Nějaký výraznější zájem ale neměli.

Frederik Velinský
Obrázky od Jiřího Svobody

autor: frv
Spustit audio