Podzemní labyrint chodeb bývalé tajné nacistické továrny Richard nemá v Česku obdoby
Víte, jak dlouhý je labyrint chodeb na kraji Litoměřic pod vrchem Bídnice, který za druhé světové války sloužil nacistům jako tajná podzemní továrna?
Přes 30 kilometrů chodeb, které jsou tak rozsáhlé, že je nenajdeme nikde jinde na území České republiky. To je litoměřický podzemní labyrint, který sloužil jako tajná továrna pod krycím názvem „Richard“.
Během druhé světové války tam tisíce nuceně nasazených dělníků a vězňů z koncentračního tábora v Terezíně, i menšího tábora poblíž Richardu, vyráběly hlavně součástky pro motory do tanků.
Na konci války nechali nacisté část štol zavalit. I proto se spekulovalo, že se v pozemní továrně pracovalo také na vývoji unikátních raket a atomových zbraní. Tyto zvěsti ovšem nikdy nikdo nepotvrdil.
Podzemní nebylo dílem nacistů. Vzniklo kvůli dlouholeté těžbě vápence, která tam začala v roce 1870. V roce 1943 pak přišlo z Berlína nařízení zastavit těžbu a nechat upravit štoly pro výrobu zbraní.
Po válce pokračovala těžba vápence až do roku 1963. O rok později se pak část továrny Richard II. proměnila v první uložiště jaderného odpadu v Československu a zbytek podzemní spravuje památník Terezín.
Podzemí je z větší části zatopené. Kvůli vysokému riziku nebezpečí se tak do štol zřejmě nikdy nepodíváte.
Související
-
Modernizace úložiště jaderného odpadu Richard u Litoměřic...
Stát chce zvětšit kapacitu úložiště jaderného odpadu v bývalém dolu Richard u Litoměřic. Dosud je tam místo do roku 2025, po modernizaci tam bude možné odpad ukláda...
-
V podzemí pod Litoměřicemi se otevírá unikátní výstava o dole...
Expozici o historii proslulého vápencového dolu Richard otevírají v Litoměřicích. Tamní centrum cestovního ruchu ji zřídilo ve středověkých sklepeních přímo pod rad...
-
V podzemní továrně Richard u Litoměřic vzniká film
V bývalém vápencovém dolu Richard, kam Němci během války ukryli výrobu pro válečný průmysl, pracují filmaři. O podzemí, kde chce město ve spolupráci s Památníkem Te...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.