PLANETÁRIUM
Magazín o věcech mezi nebem a zemí pro přátele záhad i opravdové vědy. Od října 2002 vám každou neděli mezi devátou a desátou dopolední na vlnách Českého rozhlasu SEVER nabízíme rozhovory s veličinami akademické vědy, popularizátory i alternativními badateli a navíc i řadu pravidelných rubrik ze světa vědy a fantazie. Pořad má svou reprízu hodinu po nedělní půlnoci. Planetárium připravují a uvádějí Frederik Velinský a Miroslav Zimmer. Rubriky a rozhovory z rozhlasového Planetária a k tomu vždy i něco navíc najdete pravidelně v psané podobě i na těchto stránkách. Vaše reakce, názory a připomínky nám můžete psát na adresu planetarium@ul.rozhlas.cz. Veškeré příspěvky lze přebírat jen se svolením autora a uvedením patřičné citace.
Na obsahu a úpravě stránek se průběžně pracuje, mějte prosím strpení.
Příspěvky starší jednoho měsíce hledejte v archivu.
NAPÍNAVÉ BÁDÁNÍ: Dolů, do Macochy!
(Planetárium 8.12.2002) "Na východní straně jsou dva malé zářezy v příkré skalní stěně a mezi těmi malá prohlubina, k níž s největší opatrností můžeš sejíti a nalezneš pak plošinku na kraji skalním, která poněkud propast převisuje. Na plošinku, která sotva místa pro lidské tělo poskytuje, lze se položiti na břicho a nahlížeti s otevřenýma očima do propasti opravdu závrať vzbuzující." Christian Karel André, 1804.
ARCHEOLOGIE TURNOVSKA
(Planetárium 1.12.2002) Od září roku 2002 je v Okresním muzeu Českého ráje v Turnově k vidění výstava, představující to nejpodstatnější z nedávných archeologických nálezů v Turnově - Maškových zahradách a také na dalších zajímavých lokalitách Turnovska, jako jsou například Trosky a nebo hrad v katastru Dolních Štěpanic.
PEYOTL, MANDRAGORA A DALŠÍ. Zajímavosti ze světa halucinogenních rostlin
(Planetárium 24.11.2002) S drogami jsme ve styku všichni, a to dennodenně. Vždyť koneckonců i každý kuřák cigaret je drogově závislý, ať se mu to označení líbí nebo ne. Látky, které tak nepříznivě působí na naše duševno a v řadě případů následně i na naši tělesnou schránku pocházejí převážně z rostlin. Hovoří o nich botanik Libor Kunte.
ARCHEOLOGOVÉ V LOVOSICÍCH
(Planetárium 24.11.2002) Řekne-li se "průmyslová zóna", vybaví se vám nejspíše výrobní haly, provozy nebo velkosklady. Zkrátka nic moc záživného. Lovosická průmyslová zóna, na které investoři z Japonska staví nové provozy, však nedávno vydala cenné svědectví minulosti. Stalo se tak díky záchrannému archeologickému výzkumu.
MÝTY, OMYLY, AKTUALITY ASTRONOMIE: Leonidy
(Planetárium 17.11.2002) Astronomickou událostí měsíce listopadu bylo nepochybně maximum meteorického roje Leonid, které nastalo v úterý 19.11. kolem páté hodiny ranní. Letošní rok byl totiž na dlouhá desetiletí posledním, kdy bylo možné tento meteorický déšť pozorovat. Příští návrat roje lze podle astronomů očekávat až někdy po roce 2098.
Průlet kolem asteroidu
(3.11.2002) V pátek 1. listopadu v noci proletěla americká sonda Stardust poblíž asteroidu Annefrank a pořídila 70 jeho snímků. Asteroid, objevený roku 1942 nese jméno známé židovské dívky, zavražděné za války nacisty a v průměru má pouhé čtyři kilometry. Sonda Stardust, která ho minula ve vzdálenosti tří tisíc kilometrů směřuje ke kometě Wild 2, k níž se má v lednu 2004 přiblížit na pouhých 160 km, odebrat vzorek prachu z jejího chvostu a pak se s ním vrátit na Zemi. Další podrobnosti najdete zde.
NASA uveřejnila první snímek Saturnu ze sondy Cassini
(3.11.2002) Obrázek je montáží několika jiných, pořízených různými filtry a je na něm vidět stín planety, dopadající na prstence a také měsíc Titan - podívejte se sami. Sonda Cassini by se měla na oběžnou dráhu kolem svého cíle dostat v červnu roku 2004.
KOČVARY, 1802. PRVNÍ ARCHEOLOGICKÝ VÝZKUM V ČECHÁCH
(Planetárium 3.11.2002) Prvním, kdo u nás podnikl řízený archeologický výzkum, byl Johann Hyacint Arnold. Svůj objev učinil před rovnými dvěma sty lety poblíž Lochovic na Hořovicku, jihozápadně od Berouna. O Arnoldově polozapomenutém průzkumu mohylového pohřebiště u Kočvar jsme hovořili s Karlem Sklenářem.
Soutěž je vždy součástí posledního Planetária v měsíci.
Ve hře je pokaždé hodnotná knížka. Více zde...
Ve výstavním pavilonu v Ostravě na Černé louce probíhá výstava o české historii a kultuře, nazvaná Krásy a tajemství České republiky. Potrvá do 15. ledna.
Od 17. prosince až do února bude v prostorách teplického Regionálního muzea (v jízdárně zámku) instalována výstava, nazvaná 100 nejvýznamnějších archeologických nálezů v Číně ve 20. století.
Až do 2. února můžete v Okresním muzeu Českého ráje v Turnově shlédnout výstavu Výsledky archeologického výzkumu nejen v Turnově - Maškových zahradách.
Více zde...
V neděli 15. prosince si budeme povídat s vedoucím Družicového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu v Praze Martinem Setvákem o využívání družic v meteorologii a o tom, jaké meteorologické družice nad námi vlastně krouží. O rituálních míčových hrách starých mexických indiánů pak bude hovořit Kateřina Klápšťová.
Dále připravujeme:
Dvouhlavá zmije - Betlémská hvězda - UFO, Rendlesham Forest: odtajněná svědectví - Skalní rytiny v Čechách jako svědectví historie - Machu Picchu, město kondora a pumy - Nan Madol, záhadné megalitické město v Pacifiku - S Marií Holečkovou o tom, jak se fotí tajemná místa - Vesmír v roce 2003 atd.
ROZHOVORY A JINÉ DELŠÍ PŘÍSPĚVKY
Stalo se
Pravidelné rubriky:
Procházka oblohou (vždy 1. neděle v měsíci)
Napínavé bádání (2. neděle v měsíci)
Mýty, domněnky, objevy a omyly astronomie (3. neděle v měsíci)
Kratochvilná vyprávění o tajemných místech (4. neděle v měsíci)
Zajímavosti v síti (5. neděle v měsíci, poprvé bude až 29. prosince)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Pardubický advokát Jelínek před soudem odmítl, že by si objednal vraždu. Snažil se vyvrátit motiv
-
ONLINE: Ukrajina představila Peklo. Nová ‚dron-střela‘ má mít dolet až 700 kilometrů, tvrdí Kyjev
-
Sejm zbavil Kaczyńského poslanecké imunity. Měl dvakrát udeřit aktivistu do obličeje
-
ŽIVĚ: Hokejisté Třince bojují proti Pardubicím. Kometa Brno přivítá na svém ledě druhý Litvínov