Od protržení přehrady na Bílé Desné uplynulo 98 let

18. září 2014

Dnes je to 98 let pravděpodobně od největšího neštěstí v Jizerských horách. 18. září 1916 se protrhla sypaná hráz přehrady na řece Bílé Desné a následná záplavová vlna způsobila v obci Desná katastrofu mimořádného rozsahu.

Voda z protržené přehrady zabila v Desné 62 lidí a zničila 33 domů. Z původně 200 metrů dlouhé a 14 metrů široké vodní nádrže zbyly jen hromady kamenů.

„První příčina protržení byla v konstrukci. Ta přehrada měla sypanou hráz, a ta hráz nebyla vhodná do těchto podmínek,“ popisuje příčinu katastrofy historik Ivan Rous, autor knihy o Jizerskohorských přehradách.

Další příčinou byl spor mezi projektantem stavby Wilhelmem Plenknerem a činovníkem polubenského Vodního družstva Ing. Emilem Gebauerem. Gebauer postupně Plenkenra vytlačil a prosadil při realizaci stavby různé změny.

„Vznikl tak jakýsi kočkopes... Toho, že se hráz začíná trhat, toho si přitom lidé všimli poměrně brzy. Nikdo v Desné si ale dost dobře neuměl představit, co hrozba protržení znamená. Byli i tací, kteří se na to šli podívat,“ konstatuje Ivan Rous.

Ing. Karel Podhajský, který byl pověřen dozorem při stavbě a vedl kolaudaci stavby, se zastřelil.

Ničivou sílu valící se vody dnes připomíná památník v dolní části Desné - vodní masou přivalený balvan z tělesa hráze.

autor: David Hamr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.