Od protržení přehrady na Bílé Desné uplynulo 98 let
Dnes je to 98 let pravděpodobně od největšího neštěstí v Jizerských horách. 18. září 1916 se protrhla sypaná hráz přehrady na řece Bílé Desné a následná záplavová vlna způsobila v obci Desná katastrofu mimořádného rozsahu.
Voda z protržené přehrady zabila v Desné 62 lidí a zničila 33 domů. Z původně 200 metrů dlouhé a 14 metrů široké vodní nádrže zbyly jen hromady kamenů.
„První příčina protržení byla v konstrukci. Ta přehrada měla sypanou hráz, a ta hráz nebyla vhodná do těchto podmínek,“ popisuje příčinu katastrofy historik Ivan Rous, autor knihy o Jizerskohorských přehradách.
Další příčinou byl spor mezi projektantem stavby Wilhelmem Plenknerem a činovníkem polubenského Vodního družstva Ing. Emilem Gebauerem. Gebauer postupně Plenkenra vytlačil a prosadil při realizaci stavby různé změny.
„Vznikl tak jakýsi kočkopes... Toho, že se hráz začíná trhat, toho si přitom lidé všimli poměrně brzy. Nikdo v Desné si ale dost dobře neuměl představit, co hrozba protržení znamená. Byli i tací, kteří se na to šli podívat,“ konstatuje Ivan Rous.
Ing. Karel Podhajský, který byl pověřen dozorem při stavbě a vedl kolaudaci stavby, se zastřelil.
Ničivou sílu valící se vody dnes připomíná památník v dolní části Desné - vodní masou přivalený balvan z tělesa hráze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.