Od Klopotského vodopádu kolem lesních pramenů na nádraží v Dolním Žlebu
Na nenáročný, ale zato velmi krásný výlet můžete vyrazit z Dolního Žlebu na Děčínsku. Výchozím místem je poslední vlaková zastávka na českém území. Pyšní se historickými „nosovými“ hodinami, tedy hodinami, ze kterých si přečtete čas z jakéhokoli úhlu.
Po cyklostezce podél řeky Labe s nádhernými výhledy na Labské pískovce a mnoha odpočinkovými místy se dostanete k česko-německé hranici.
Odtud zabočíte doleva – podchodem pod kolejemi se dostanete na cestu, která strmě stoupá ke Klopotskému vodopádu. Pozor – je dlážděná čedičovými kvádry a bývá dost kluzká.
Klopotský vodopád napájí Klopotský potůček. Vodopád plní nádrž nádhernou, čistou, velmi studenou vodou. Jde o oblíbené místo pro nejrůznější otužilce.
Směrovka vás pak povede vzhůru kolem Klopotského potoku na saskou stolovou horu Zschirnstein s nadmořskou výškou 560 mentrů. Můžete se ale také vrátit do Dolního Žlebu po lesní vrstevnici, která je značená zeleně.
Po cestě potkáte tři prameny. Prvním z nich je studánka u Německé pily s krásně udržovaným odpočinkovým okolím.
Další dva prameny pak najdete jen kousek před vlakovou zastávkou Dolní Žleb. Jeden z nich slouží jako chladírna, lesní bar, ze kterého si můžete vylovit pivo a zaplatit do kasičky. Tak na zdraví a turistice zdar!
Související
-
Nádraží v Dolním Žlebu překvapí turistu dech beroucími výhledy i jedinečnými hodinami
Poslední železniční zastávkou na hranicích Česka a Saska je Dolní Žleb. K vidění jsou tam jedinečné nosové hodiny z poloviny 19. století, jediné svého druhu v Česku.
-
Udělejte si romantický výlet za rozkvetlými bledulemi – ke Trojhoře v Českém středohoří
Potěšit se pohledem na rozkvetlé bledule vyrážejí každé jaro turisté do českolipského údolí Peklo. Tyto krásné kytky ale rostou například i u Trojhory v Českém středohoří.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.