Objevy a události týdne č. 48
Transfuze krve tygrovi, britští vrabci a příliš uklizené zahrádky, termální jeskyně pod Budapeští, šamanka z Galileje, pavouci na ISS.
Veterináři ze zoologické zahrady v indickém Nágpuru dali krevní transfuzi tygřímu mláděti, vážně zraněnému vesničany. Krev pocházela od dospělých tygrů, chovaných v zoo. Výsledek je ovšem nejistý, protože krevní skupiny zvířat nejsou dosud dostatečně zmapovány. V minulosti se však v různých zoologických zahradách podařilo úspěšnou krevní transfúzí zachránit například želvy, pandy nebo slůňata.
Příliš opečovávané zahrady a parky, dláždění předzahrádek nebo vysazování cizokrajných rostlin - to jsou podle britských ornitologů hlavní důvody dramatického úbytku vrabců domácích ve Velké Británii. Za posledních třicet let je tento úbytek takřka sedmdesátiprocentní. Na "postižených" místech totiž mizí hmyz, hlavní potrava vrabců. Těm by prý nejvíc pomohlo, kdyby lidé začali zeleň zase trochu zanedbávat.
Pod Budapeští se nachází obří termální jeskyně. Je osmdesát šest metrů dlouhá, dvacet sedm metrů široká a pod patnáct metrů vysokým stropem skrývá devět metrů hluboké jezero s termální vodou. Jeskyně je součástí podzemního systému dutin, z něhož čerpají vodu budapešťské termální lázně, přesto se o ní až donedávna vůbec nevědělo. Objev jeskyně je podle Maďarů světovou senzací.
Padesát želvích krunýřů, pánev z leoparda, kravské oháňky a kostry dvou fretek - to všechno dostala do hrobu tajemná žena, snad šamanka, jejíž kostru vykopali izraelští archeologové v oblasti Galileje. Hrob starý 12 tisíc let byl vytesán do kamene a krylo jej deset velkých balvanů. Podle vědců musela mít žena výsadní postavení ve své komunitě - snad i proto, že kvůli poškození páteře silně kulhala.
Kosmonauti na palubě Mezinárodní kosmické stanice řešili trable s pavouky. Ze Země přivezli do kosmu dva, aby je zkoumali, jeden z nich se však brzy ztratil. Kosmonauti usoudili, že ze svého boxu nějakým způsobem utekl a přelezl ke kolegovi; nebyli však schopni jej nalézt. Druhý pavouk totiž čelil nulové gravitaci tím, že si vytvořil hustou spleť vláken, v níž bylo prakticky nemožné pavouky dohledat.
Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu č. 48/2008, 29. listopadu - 5. prosince 2008.
Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka