Objevy a události týdne č. 07

17. únor 2008

Moderní orální historie, husy na Nových Mlýnech, přírodní laboratoř v Attilově linii, prakrokodýl z Brazílie, šestý kosmický turista.

Velkým hitem v historickém bádání se stala tzv. orální historie. Tento nový obor je postaven na výpovědích pamětníků historických událostí, s nimiž výzkumníci vedou rozhovor - ne ovšem jen tak libovolně, ale podle určitých předem stanovených pravidel. Získané výpovědi se pak zpracovávají a vědecky analyzují. Podle svých příznivců vnáší orální historie do jinak značně přepolitizovaných dějin lidský rozměr.

I v letošním roce hostí nejvýznamnější ptačí zimoviště naší republiky, vodní dílo Nové Mlýny na jižní Moravě, tisíce hus ze severní Evropy. Ornitology nejvíc překvapil výskyt vzácné bernešky rudokrké; ze Skandinávie přiletěli turpani hnědí a po dlouhé době se na Novomlýnských nádržích objevily i hoholky lední, které přes léto sídlí nejen ve Skandinávii, ale také na vzdáleném Islandu.

Zajímavou přírodní laboratoří je podle vědců nárazníková zóna, tzv. Attilova linie na Kypru, která už 34 let odděluje pozice kyperských a tureckých vojáků. Při prvním systematickém průzkumu byly v této zakázané "zelené zóně" nalezeny vzácné orchideje i tulipány a také zástupci ohrožených ptačích druhů. Žijí tu však i stádečka muflonů, velké množství zdivočelých psů a hmyz, přenášející malárii.

Brazilští paleontologové našli zkamenělé pozůstatky druhohorního plaza, kterého považují za chybějící článek mezi prehistorickými a současnými krokodýly. Montealtosuchus arrudacamposi má totiž na kostře řadu znaků, typických pro obě skupiny živočichů. Žil před 85 miliony let, měl dlouhé nohy a na délku měřil asi 170 centimetrů. Obýval suché a teplé písčité kraje a živil se patrně mršinami.

V říjnu by měl do kosmu vzlétnout v pořadí už šestý turista, americký vývojář a programátor počítačových her Richard Garriot - zaplatil za to ruské agentuře Roskosmos 30 milionů dolarů. Rusové zároveň upozorňují, že tento významný zdroj příjmů patrně co nevidět vyschne. V roce 2009 by totiž mělo dojít k rozšíření stálé posádky Mezinárodní kosmické stanice ISS. Pro turisty už v komplexu nebude místo.

Pramen: ČTK
Vysíláno v Planetáriu 07/2008, 16. - 22. února 2008.

Pravidelná rubrika Objevy a události týdne se vysílá na začátku každého Planetária.

autor: frv
Spustit audio