Obce i města na Děčínsku hledají způsoby, jak udržet vodu v centrech nebo okolí měst

1. červenec 2022 14:03

Radnice obcí a měst na Děčínsku se po velice suchém roce 2018 snaží zadržet vodu v krajině. Třeba v Krásné Lípě teď vytvářejí umělé tůňky na odtoku rybníku Cimrák. Do budování rybníčků se pustili v i Děčíně. Jeho lesní úřad teď dokončil výstavbu 11 malých vodních nádrží v okolí města.

„Tohle je jedna z těch vyhloubených tůněk,“ ukazuje ředitel Lesního úřadu Děčín Antonínem Novákem k velké tůni, do které vtéká voda z výš položené Tylovy studánky.

Lesní úřad právě dokončil hned 11 podobných tůněk a rybníků v lesích po celém městě.

„Na Chmeláku se teď obnovily dvě – udělaly se pod těmi stávajícími starými německými rybníčky. Jsou ještě v lokalitách na Kvádrberku, v Křešicích a pod Chlumem. Určitě je dobré se podobným úpravám věnovat – voda, která nám neodteče, nám nebude chybět,“ usmívá se Antonín Novák.

Tůň na Chmelném vrchu

11 tůní udělá radost nejen lidem, kteří se u nich mohou zchladit, ale i zvířatům a různým obojživelníkům. Vybudovat je nestálo mnoho.

„Projekt lesních nádrží přišel na 158 000 korun. Údržbu teď bude zajišťovat Lesní úřad Děčín. Podle finančních možností by mohly do budoucna vzniknout i další nádrže,“ shrnuje Romana Silvarová z děčínského magistrátu.

Město navíc peníze vydalo z takzvaného participativního rozpočtu. Vyhloubení tůněk a rybníčků totiž navrhli sami obyvatelé.

Zadržení vody v krajině řeší i například v Krásné Lípě, tam vznikne několik tůněk na odtoku rybníku Cimrák, okolo nich se tak vytvoří přirozená relaxační zóna v centru města.

Spustit audio

Související