Na východě Ústeckého kraje se začíná projevovat sucho. Hladiny podzemních vod jsou místy kritické
Přestože v dubnu i květnu pršelo, objem srážek za prvních pět měsíců v Ústeckém kraji odpovídá zhruba polovině dlouhodobého normálu. Vyplývá to z dat naměřených Povodím Ohře i meteorology. Zřejmě nás proto čeká další velmi suché léto. Na Děčínsku už Severočeské vodovody a kanalizace musely plnit vodou místní vodojemy. Voda chyběla kvůli napouštění bazénů.
„Ještě před 10 lety jsem měl ve studni vodu. Bylo jí tam téměř neomezené množství. Pak se ale voda ztratila – teď je jí tam tak půl metru, dá se to okamžitě vyčerpat a pomalu se plní,“ popisuje Jaroslav Nožka.
Ani letos se mu studna zřejmě nenaplní. Vody je totiž zase málo. „Aktuálně se ta situace zhoršuje. Do května, dá se říct, to ještě nebylo nijak dramatické, ale už v květnu byly srážky podprůměrné a průtoky za uplynulý hydrologický půlrok jsou už také výrazně podprůměrné,“ přibližuje Martin Cidlinský z Povodí Ohře.
Horské oblasti Krušných hor jsou na tom o něco lépe než nížiny. „Na Krušných horách přece jen ležel letos sníh poměrně dlouho. Odtával postupně a byly tam i srážky, takže tam je ta situace lepší. Pokud se ale vyplní předpověď, která říká, že pršet moc nemá a má být teplo, tak lze očekávat, že se ta situace bude radikálně zhoršovat,“ dodává Cidlinský.
Podle aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu jsou hladiny spodních vod v mělkých vrtech nejnižší na Děčínsku a Ústecku, i v západní části kraje je ale situace mírně podnormální.
Na Děčínsku je vody málo
Kritický stav vydatnosti pramenů platí na Děčínsku. Právě tam, konkrétně v Markvarticích a na Sněžníku, musely Severočeské vodovody a kanalizace už navážet vodu do tamních vodojemů.
„Vodojemy se svojí kapacitou jsou nedostatečné na to, aby pokryly narůstající spotřebu v případě nájezdu rekreantů a v případě napouštění bazénů. Proto dochází k častějšímu vyprázdnění vodojemů a my musíme zavážet,“ dodala Iveta Kardianová ze Severočeských vodovodů a kanalizací.
Podle Povodí Ohře je téměř jisté, že už na konci června mohou některé vodoprávní úřady zakazovat čerpání vody z menších a středních toků.
Související
-
Obojživelníků v Česku kvůli suchu ubývá. V Českém Středohoří proto pro ně zoologové hloubí tůně
Mloci, čolci či žáby začínají s příchodem jara migrovat, aby se rozmnožili. Jde o vůbec nejnebezpečnější období jejich života.
-
Sníh z Krušných hor rychle mizí. Na jaře a v létě proto opět hrozí sucho
Zima nebyla z hlediska srážek výrazně podprůměrná. Lesníci z Krušných hor se ale obávají teplého a suchého jara, které by mohlo situaci opět zhoršit.
-
V polích na Litoměřicku a Lounsku je opět sucho. Zemědělci se obávají, že bude pokračovat
Teplá zima a nedostatek srážek trápí zemědělce na Lounsku a Litoměřicku. Sice mohou sít jarní obilí dříve než předchozí roky, v půdě ale podle nich chybí potřebná vláha.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fakultní senát se kvůli Ševčíkovi sejde příští týden. Rozhodne o rektorově výzvě k odvolání z funkce
-
Ruský otec na útěku. Jeho dcera ve škole namalovala protiválečný obrázek, soud mu vyměřil dva roky
-
Vojenský expert: Strategický význam Bachmutu je sporný. Pomáhá ale Ukrajincům vyčerpávat ruské síly
-
Vláda nerozhoduje o rozdělení peněz na vysokých školách. Vědci tu nevyužívají granty, říká Langšádlová