Severní energetická přerušuje těžbu na lomu ČSA na Mostecku. Propustí téměř 500 lidí
Hnědouhelný lom ČSA na Mostecku přerušuje těžbu. Severní energetická od května do července propustí téměř pět set lidí. O ukončení provozu se rozhodne v následujících měsících.
Od května do července skončí v povrchovém dolu ČSA většina zaměstnanců, celkem to je 485 lidí. Pro provozní zámečníky, elektrikáře, řidiče, mechaniky a další technické profese už v lomu pod Jezeřím práce nebude. Společnost se jim snaží najít uplatnění.
„Měli jsme setkání se zaměstnanci, kde se jim to nějakým způsobem oznámilo, v rámci skupiny to uplatnění samozřejmě bude, my se bavíme možná o jednotlivcích, jinak zaměstnavatel se snaží oslovit odborné formy, pokouší se samozřejmě těm lidem najít nějaké uplatnění,“ říká předseda hornických odborů Jaromír Franta.
Podle Jaromíra Franty jednají třeba s firmami v okolním průmyslových zónách. Zástupci společnosti taky uvedli, že odstupné pro propuštěné zaměstnance bude až osminásobek platu, podle odpracovaných let.
Těžba má být řízeně ukončena během několika následujících měsíců. Zatím dochází k přerušení těžby. Rozhodlo se o tom s ohledem na situaci v energetice. Uvedl generální ředitel Severní energetické Petr Lenc. Na dole se střídají aktuálně dvě dvanáctihodinové směny, od června bude už jen jedna osmihodinová a to od pondělí do pátku. V lokalitě zůstane ještě zhruba 150 lidí, kteří zajišťují bezpečnost.
Část technologie přesunou těžaři na lom Vršany, který leží mezi Mostem a Strupčicemi, zbytek se zlikviduje. S uzavřením lomu ČSA těžaři počítali mezi roky 2024-2026. Dolování tam postupně tlumí od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě.
Na místě zbytkové jámy plánují těžaři velké jezero. Zhruba dvojnásobné oproti nedalekému jezeru Most. A s vyrovnanou hladinou. To znamená, že přítok a odpar by byly v rovnováze. Sloužit má pro rekreaci a taky energetice. Na části hladiny by měly být plovoucí solární panely s výrobou zeleného vodíku.
Na místě hnědouhelného povrchového dolu ČSA kdysi bývalo Komořanské jezero, ze kterého vytékala řeka Bílina. Postupně vysychalo, měnilo se v pole a pastviny, a po zahájení těžby uhlí v roce 1901 úplně zaniklo.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bude z Gazy ‚riviéra Blízkého východu‘? Trump spíš provokuje, než aby nabízel řešení, míní Durčák
-
‚Zjevně neopodstatněné.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání Dbalého v kauze v Nemocnici Na Homolce
-
Trump vyjednává s velkým klackem. Dřív, či později ale bude muset hrozby realizovat, soudí politolog
-
‚Kampaň proti mně i radnici.‘ Místostarosta Prahy 17 po kauze s 197 hodin trvající opravou branky rezignoval