Neviditelná fyzika: Skryté principy fungování světa kolem nás

Kostky ledu
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kostky ledu
0:00
/
0:00

Nejsou vidět, ale všechno díky nim funguje. Co se můžeme naučit zkoumáním topinky, šálku čaje, kynutého těsta nebo popcornu odhaluje britská fyzička, oceánografka a popularizátorka vědy Helen Czerski.

O tom, že fyzika začíná už v kuchyni, se zájemce o fungování světa snažila přesvědčit celá řada vědeckých celebrit, málokterá však s takovou grácií, jako to umí Helen Czerski. Fyzička a oceánografka londýnské University College, jejíž prarodiče přišli do Británie z Polska, studuje bubliny, které vznikají pod lámajícími se vlnami na otevřeném moři a jejich vliv na počasí a klima; zároveň uvádí pořady o vědě na BBC a píše také sloupky a články do časopisů. Před třemi lety vydala svou první knihu, která se v originále jmenuje „Storm in Teacup“. V letošním roce vyšla i česky - pod názvem „Neviditelná fyzika“ ji vydalo nakladatelství Grada.

Neviditelná fyzika

Pukání popcornu a tanec rozinek

Helen Czerski má ke kuchyni blízko, často se v ní však nechává unést vlastní zvědavostí, takže se místo vaření věnuje zkoumání zdánlivě prostých jevů, díky kterým lze ve výsledku chápat i ty nejsložitější teorie a velké fyzikální pravdy. Stačí se zamyslet třeba nad pukajícím popcornem, šálkem čaje, opékačem topinek, kynoucím těstem nebo borůvkovou marmeládou, která nikdy nebude modrá, ani kdybyste se v kuchyni na hlavu postavili. Když k tomu navíc přistoupíte s typicky britským humorem, úspěch je zajištěn. Třeba v podobě ocenění za popularizaci vědy.

„Neviditelná fyzika“ Helen Czerske v devíti kapitolách rozplétá zákony plynu, principy gravitace, věnuje se povrchovému napětí a viskozitě, rovnováze, vlnění, tanci atomů, pravidlům rotace i elektromagnetismu. Dobře se čte a navíc inspiruje k vlastním pokusům. I kdybyste nechtěli, myslím, že se nakonec stejně v pauzách mezi četbou přistihnete při roztáčení pizzového těsta, bušení do láhve s kečupem, který kdoví proč někdy teče a jindy ne, u tajemného tance rozinek v láhvi obyčejné bublinkové limonády, anebo nad sklenicí s vodou v níž pomalu taje kostka ledu, aniž by hladina stoupla byť o jediný milimetr.

Zkrátka: každý může být aspoň chvíli malým Newtonem nebo Einsteinem. Helen Czerski vám poradí, jak na to.

O knihu Helen Czerske „Neviditelná fyzika“ s námi můžete soutěžit. Šanci na výhru máte do neděle 22. září.

Helen Czerski: Neviditelná fyzika : Skryté principy fungování světa kolem nás. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-0734-6.