NEJ Ústeckého kraje: „nerozbitné“ skleničky z Dubí
Nejslavnější, téměř nerozbitnou, skleničkou je bezesporu „duritka“. Dodnes ji najdeme v mnoha domácnostech. Tyhle skleničky se vyráběly na Teplicku už od roku 1914.
Nerozbitné skleničky značky Durit vyráběla Rudolfova huť v Dubí na Teplicku už od roku 1914. Proslavily se hlavně svojí odolností.
Běžné skleněné výrobky se chladí pozvolna, aby nepopraskaly. V 19. století přišli skláři na to, jak vyrobit tzv. kalené sklo – tedy jak rozžhavenou hmota prudce schladit tak, aby sklo zůstalo celé a ještě získalo neobyčejnou pevnost.
Skláří totiž původně sklo chladili vodou, později vzduchem, jenže v Teplicích využili ke chlazení jako jediní na světě olej.
Dubská sklárna si obchodní značku Durit nechala patentovat v červenci 1914. Traduje se, že název vznikl pravděpodobně od slova Dur, které označuje tvrdou stupnici.
Skleničky měly velký úspěch, protože byly velice odolné proti nárazu, ale zároveň dobře snášely vyšší teploty, což ocenili hlavně milovníci horké kávy.
Odolné skleničky Durit se v Dubí na Teplicku přestaly vyrábět v roce 1996. Tehdy výrobu převzala francouzská firma Duralex a klasická „duritka“ se přejmenovala na „picardie“. Velmi podobné skleničky se ale vyrábějí dál – třeba ve Francii nebo Rusku.
Související
-
NEJ Ústeckého kraje: nejbohatší podnikatel prvorepublikového Československa
Nejbohatší podnikatel prvorepublikového Československa žil u nás na severu Čech, a to v Ústí nad Labem. Jmenoval se Ignaz Petschek.
-
NEJ Ústeckého kraje: jediná dutá přehrada v Česku
Naprosto unikátní vodní dílo nalezneme na severu Čech. Vodní přehrada Fláje, která leží nedaleko Českého Jiřetína, je totiž jedinou dutou přehradou v České republice.
-
NEJ Ústeckého kraje: první budova s dálkovým vytápěním
První pokusy o ústřední topení začaly na počátku 20. let minulého století. Nejstarší dálkové topení v bývalém Československu bylo nakonec vybudováno v Ústí nad Labem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.