NEJ Ústeckého kraje: nejstarší plavební kanál v Česku
Zaniklý flájský plavební kanál sloužil k plavení dřeva v Krušných horách. Jedná se o nejstarší technickou památku svého druhu u nás.
Flájský plavební kanál vedl z Flájí do saského města Clausnitz. Byl postaven v letech 1624 až 1629 a v provozu byl téměř 250 let – až do roku 1872. Některé zdroje uvádějí, že fungoval dokonce až do roku 1874.
Z historie víme, že saské město Freiberg bylo ve středověku a raném novověku centrem zpracování stříbra a dalších rud.
Zpracování rud v hutích vyžadovalo velké množství dřevěného uhlí, přitom nejbližší lesy se nacházely na hřebenech Krušných hor. Proto se začalo uvažovat, jak co nejefektivněji dřevo do města dostat.
Kanál byl dlouhý 18,2 kilometru, koryto bylo hluboké 120 centimetrů. Nad Českým Jiřetínem museli kanál jeho stavitelé dokonce vytesat do skály.
Do dnešních dnů se z flájského kanálu dochovaly pouze části. Od roku 1958 je chráněnou kulturní památkou České republiky.
Související
-
Na přehradě Fláje vzniká futuristické infocentrum
Přímo nad vodní hladinou přehrady Fláje na Mostecku staví Povodí Ohře nové informační centrum. Kromě malého občerstvení nabídne turistům výhled na celé vodní dílo.
-
Povodí Ohře uzavře korunu hráze vodního díla Fláje kvůli opravám
S opravou zábradlí na koruně hráze vodního díla Fláje na Mostecku začne v tomto týdnu Povodí Ohře. Práce by měly skončit konci června letošního roku.
-
Vypuštěné Fláje odhalují minulost. Turisté proto riskují a...
Výlet, při kterém porušují zákon, si dopřávají turisté v Krušných horách. Ve flájské přehradě je v současné době tak málo vody, že jsou vidět i zbytky obcí, které k...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka