Mosasauři a edmontosaurus: druhý výlet do světa dinosaurů za Prahou a stručný portrét Jana Žižky
Dinosauři z Tuchoměřic, 2. část: Mosasauři a edmontosaurus (4:21) – Astronomie: Objev exoplanety Barnard b (23:54) – 600 let od smrti husitského hejtmana Jana Žižky (28:38)
V úvodním přehledu zajímavostí si povíme o záchraně vzácných australských orchidejí, které málem padly za oběť řízenému vypalování porostů ve státě Victoria, zmíníme se o složité logistické operaci spojené s přemístěním padesáti slonů z jedné rezervace v Keni do druhé, stručně představíme výsledky nových genetických i archivních výzkumů, spojených s osobností mořeplavce Kryštofa Kolumba, připomeneme úspěšný testovací let kosmické lodi Starship a na závěr se budeme věnovat plánům americké sondy Europa Clipper, která se nedávno vydala k Jupiterovu měsíci Europa.
Výlet za dinosaury, 2. část
Jak je dnes všeobecně známo, svět, kterému vládli dinosauři, skončil před 66 miliony lety, kdy do naší planety narazil velký asteroid. Po dinosaurech zbyly jen zkamenělé kosti, které jsou dnes vzácnými exponáty světových muzejních i soukromých sbírek. Triceratopse, diplodoka a také allosaura; trojici originálních koster, vystavených v muzeu Dinosauria v Tuchoměřicích u Prahy, jsme obdivovali v minulém Planetáriu. Dnes vám představíme další tři kostry, které tam jsou k vidění. Jak už jsme řekli před týdnem, všechny mají svůj příběh a jsou něčím zajímavé. Platí to o dvou kostrách mořských ještěrů mosasaurů stejně jako o jedné vystavené kostře suchozemského edmontosaura.
Zatímco tři kostry, o kterých jsme si povídali před týdnem, stojí svýma nohama pevně na zemi, kostry obou mosasaurů se vznášejí nad návštěvníky. Byla to vodní zvířata; a jak upozorňuje paleontolog a muzejní kurátor Dinosaurie Štěpán Pícha, nejednalo se o dinosaury. Jak se to vůbec stane, že pravěký živočich zkamení a dochová se v nějaké podobě až do dnešních dnů? Poslední kostrou z muzea Dinosauria je kostra edmontosaura, typického zástupce býložravých hadrosauridů čili takzvaných kachnozobých dinosaurů... A jaké další exponáty, kromě samotných koster, nabízí muzeum Dinosauria v Tuchoměřicích u Prahy?
600 let od smrti Jana Žižky
Rovných 600 let uplynulo nedávno od smrti husitského hejtmana Jana Žižky. Nemohli jste si toho nevšimnout, výročí se připomínalo na všech myslitelných úrovních, ve zvuku, textu i v obraze. Včetně zveřejnění hypotetické Žižkovy podoby. Jedná se o rekonstrukci, která vznikla na základě kalvy, tedy horní části lebky, objevené v roce 1910 v zazděném výklenku kostela v Čáslavi. Může patřit Žižkovi, ale také nemusí... Protože se navíc nedochovala obličejová část lebky, vznikl v odborných kruzích spor o to, do jaké míry může být podobná rekonstrukce hodnověrná a jakou má vypovídající hodnotu.
Spor dosud netichl – to ale není nejhlavnější téma, kterým bychom se dnes chtěli zabývat. Budeme si povídat především o Žižkově osobnosti. S kým jiným než s historikem profesorem Petrem Čornejem, autorem monumentálního spisu Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka... O Žižkovi se ví, že byl žoldnéřem i lapkou, pak se najednou objevil v Praze, na dvoře českého krále Václava IV. a o něco později z něj byl husita a boží bojovník. Jak u něj mohlo dojít k takovému přerodu? Na tuhle otázku hledal Petr Čornej odpověď celá dlouhá léta... Když se Jan Žižka stal husitou, byl už na jedno oko slepý. Ví se na které – a kde o ně přišel? A co se mu stalo u hradu Rábí, kde utrpěl zranění druhého oka, které skončilo úplnou slepotou?
Související
-
Kostra pravěkého Mosasaura! Jednu má DiCaprio, další Galerie minerálů ve Dvoře Králové nad Labem
Zamíříme do Dvora Králové nad Labem, protože v tamní Galerii minerálů je každou chvíli něco nového. Teď si Luboš Blaha pořídil kostru obávaného pravěkého mořského tvora.
-
Dinosauři neřvali jako ve filmech a dali by se ochočit, překvapuje paleontolog
Na představu vyceněných zubů při strašlivém řevu můžeme u dinosaurů nejspíš zapomenout. Jak to tedy asi bylo?
-
Před 600 lety zemřel Jan Žižka. „Byl to neporazitelný vůdce, kterého podřízení ctili,“ říká odborník
Přesně 600 let uplynulo od smrti husitského vojevůdce Jana Žižky. Zemřel při obléhání Přibyslavi 11. října 1424. Historici se shodují, že to byl geniální vojenský stratég.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.