Mortichnia: zkamenělá smrt v přímém přenosu a brzké „nalezeniny“ slavného Kelta ze Mšeckých Žehrovic
Mortichnia: fosilie se zkamenělými stopami smrtelného zápasu (4:11) – Astronomie: Barvy planet (18:39) – 80. výročí objevu slavné hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic (23:25)
V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte, kolik plastových mikročástic podle odhadu a počítačových simulací plave ve světových oceánech, představíme aktivity experimentálních archeologů ze Všestar, kteří kácí kamennými sekerami stromy, prozradíme vám, z jaké doby pochází aktuálně nejstarší písemná zmínka o severském bohu Ódinovi a zmíníme se také o nedávném přistoupení české vlády k ujednáním kosmické iniciativy Artemis, v níž jde o spolupráci na průzkumu a využití Měsíce, Marsu a dalších vesmírných těles; první let programu se již uskutečnil – sice v automatickém režimu, ale v roce 2024 by se už k Měsíci měli vydat lidé.
Mortichnia: Zkamenělé okamžiky smrti
Zkameněliny čili fosilie živočichů jste už všichni viděli a je vám jasné, že aby taková fosilie vznikla, musel onen živočich nejprve zahynout. Většinou není moc jasné, za jakých okolností a kde k tomu došlo; existují však zcela specifické typy fosilií, kdy se mrtvého živočicha podaří nalézt přímo na místě jeho smrti – někdy dokonce i se zkamenělými stopami smrtelného zápasu. K zajímavému objevu většího počtu těchto takzvaných mortichnií došlo nedávno v Libanonu – a byl u toho i jeden český paleontolog.
Mortichnia řadí odborníci mezi tzv. ichnofosilie, kam patří nejrůznější zkamenělé stopy po lezení organismů, jejich odpočinku, projídání sedimentu, tedy nejrůznější chodbičky, ale také obytné struktury – doupata. Odborníci je registrují a třídí, přestože v naprosté většině případů – až na mimořádné výjimky – nemají tušení, kteří konkrétní živočichové jsou původci oněch zkamenělých stop. Hovoří paleontolog Richard Pokorný z fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Co ho do Libanonu zavedlo? Věděl předem o zmíněných unikátních fosiliích?
80 let od objevu Kelta ze Mšeckých Žehrovic
Letos 19. května uplyne 80 let od objevu kamenné hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic na Rakovnicku. Je to jeden z nejslavnějších nálezů z doby laténské, učiněných na našem území. O hlavě se říká, že představuje nějakého keltského boha nebo hrdinu čili héróa. Možná jde dokonce o skutečný portrét předka, případně keltského druida. V každém případě je opuková hlava s nakroucenými kníry a typickým nákrčníkem jednou z nejznámějších tváří českého pravěku. Jak došlo k jejímu objevu a co o jejím původu, účelu a vzhledu soudí současná věda?
Kamennou hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic našel v roce 1943 místní občan, horník Josef Šlajchrt, v malé pískovně za obcí, v blízkosti hliněných valů, o kterých dnes víme, že pocházejí ze stejného období jako hlava sama, tedy z doby laténské. Probíhaly na této lokalitě už před samotným nálezem hlavy nějaké vykopávky? Na to jsme se ptali Natálie Venclové z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky v Praze, specialistky na dobu železnou.
Související
-
Jak se čtou dinosauří stopy
„Stopami“ nerozumíme jen otisky končetin, ale také zkamenělá doupata, povrchové „požerky“ po projídání usazeniny bohaté na zbytky těl rostlin a živočichů.
-
Vědci našli dokonale zachovalé zkameněliny ryb. Zakonzervoval je asteroid, který vyhubil dinosaury
Američtí vědci objevili v Severní Dakotě naleziště plné výborně zachovalých fosilií rostlin a živočichů, kteří žili na Zemi před 66 miliony let. Zakonzervované ostatky...
-
Záhadná hlava Kelta. Proč má v ústech dírku? ptají se dodnes...
Tři největší klenoty muzejních sbírek u nás jsou ode dneška k vidění v Nové budově Národního muzea v Praze. Návštěvníci se mohou podívat na Věstonickou Venuši, hlav...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.