Medvědí česnek – hit přírodního léčitelství posledních let
„Kdo si nedá na jaře medvědí česnek, jako by nebyl,“ říkají vyznavači přírodního léčitelství. Z křehkých listů této rostlinky se stal v posledních letech opravdový hit.
Medvědímu česneku se daří ve vlhku a stínu, třeba v lese. Může se objevit už v březnu, v květnu pak jeho sezona pomalu končí. Můžete si ho ale vypěstovat i doma – snadno se množí cibulkami.
Nabízí vám první pořádnou dávku jarní energie, posiluje imunitní systém, reguluje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a zlepšuje průtok krve.
Jeho vůně mu přinesla i název „divoký česnek“. A právě ona vyloučí možnou záměnu s konvalinkou, nebo jinou jedovatou bylinou.
Usušené listy ztrácejí léčivé účinky. Proto se pro jarní pročišťovací kúry používají čerstvé listy. Drobně nakrájené je dejte na chléb s máslem, jemně posekané vhoďte do polévky nebo jimi posypte brambory. Nebo si je můžete připravit jako špenát!
My si dnes dáme špagety s pestem z medvědího česneku. Jak na to?
Připravte si 4 lžíce ořechů (např. kešu, para, piniové), 50 g parmazánu, 50 ml panenského olivového oleje a 4 hrsti medvědího česneku. Všechny suroviny vložte do mixéru a najemno rozmixujete. Ořechy můžete podle chuti nejprve nasucho orestovat na pánvi. Tak, a teď už jen uvařit ty špagety!
Související
-
Medvědí česnek – jarní zázrak pro zdraví a lahůdka pro jazyk
Medvědí česnek dostal jméno údajně kvůli tomu, že ho medvědi pojídají po zimním spánku, aby doplnili síly. Vezměte si z nich příklad – jde o velmi chutný a zdravý d...
-
Pažitka a medvědí česnek: Jak prospívají lidskému organismu?
Také si rádi pochutnáváte na tvarohu s pažitkou či s medvědím česnekem? Potom vězte, že tím ohromně prospíváte svému tělu.
-
Česnek medvědí: Pochoutka i lék
Tentokrát vyrazíme na výlet do jarní přírody – k malé vesničce Písty, která už je dnes součástí Budyně nad Ohří. Nachází se tam totiž jedinečná přírodní rezervace, ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka