Mandle jsou dobré na mozek i srdce. Navíc pomáhají i proti obezitě
Semínka z mandlovníku zbavená skořápek jíme syrové nebo pražené. Ačkoli jsou kalorické, neztloustnete po nich, naopak – protože obsahují hodně zdravých tuků, tak vám s nadváhou spíš pomůžou.
Už naši předci si mandlí vážili, protože byly dobrým zdrojem bílkovin a právě zdravých tuků. Je v nich také dost vlákniny, vitamínů E a skupiny B. Jsou zdrojem minerálů, jako jsou draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor i zinek.
V porovnání s ostatními druhy ořechů si stojí opravdu dobře, jsou jedněmi z těch nejvýživnějších. Obsahují živiny, které jsou potřebné ke správnému fungování mozku. Pokud vás čeká těžká porada nebo náročná zkouška, přibalte si s sebou pytlík mandlových oříšků.
Mandle by neměly chybět ani v jídelníčku nejmenších, právě proto, aby se jim dobře vyvinul mozek. A ještě doporučení na závěr – pokud budete pravidelně jíst mandle, předejte cukrovce druhého typu, obezitě a ještě k tomu posílíte srdce.
Související
-
Broskve nepřipomínají svým tvarem srdce náhodou – obsahují totiž minerály důležité pro jeho chod
Jako první začali broskve pěstovat Číňané. Španělé je převezli do Ameriky a odtud už putovaly do celého světa, tedy i k nám. Je to dobře, protože jsou lahodné a zdravé.
-
Kotvičník chrání srdce, pomáhá při léčbě močových cest a zvyšuje libido
Kotvičníku zemnímu se lidově říká rostlinná viagra. Zvyšuje totiž mužům hladinu testosteronu. Prospívá ale i ženám.
-
Z kozlíku lékařského připravíte čaj i tinkturu. Pomáhá při nervozitě, nespavosti a bušení srdce
Kozlíku lékařskému říká odolen nebo kočičí kořen. Má rád vlhké prostředí, jeho oddenky se sbírají na jaře před rozkvětem, nebo v létě po odkvětu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.