Mandle jsou dobré na mozek i srdce. Navíc pomáhají i proti obezitě

17. červen 2020

Semínka z mandlovníku zbavená skořápek jíme syrové nebo pražené. Ačkoli jsou kalorické, neztloustnete po nich, naopak – protože obsahují hodně zdravých tuků, tak vám s nadváhou spíš pomůžou.

Už naši předci si mandlí vážili, protože byly dobrým zdrojem bílkovin a právě zdravých tuků. Je v nich také dost vlákniny, vitamínů E a skupiny B. Jsou zdrojem minerálů, jako jsou draslík, hořčík, vápník, železo, fosfor i zinek.

V porovnání s ostatními druhy ořechů si stojí opravdu dobře, jsou jedněmi z těch nejvýživnějších. Obsahují živiny, které jsou potřebné ke správnému fungování mozku. Pokud vás čeká těžká porada nebo náročná zkouška, přibalte si s sebou pytlík mandlových oříšků.

Mandle by neměly chybět ani v jídelníčku nejmenších, právě proto, aby se jim dobře vyvinul mozek. A ještě doporučení na závěr – pokud budete pravidelně jíst mandle, předejte cukrovce druhého typu, obezitě a ještě k tomu posílíte srdce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová