Z kozlíku lékařského můžete připravit čaj i tinkturu. Pomáhá při nervozitě, nespavosti a bušení srdce
Kozlíku lékařskému říká odolen nebo kočičí kořen. Má rád vlhké prostředí, jeho oddenky se sbírají na jaře před rozkvětem, nebo v létě po odkvětu. Proč bychom je vlastně měli sbírat?
Kozlík lékařský byl už v dávných dobách užíván jako sedativum, a ani dnes se na tom nic nemění. Pomůže vám večer na lepší usnutí, ale i přes den, když jste vystresovaní, vynervovaní.
Je účinný i při křečích, při menstruačních potížích a v klimakteriu, při bolestech kloubů a svalů.
Kozlík obsahuje silice, které mu dávají charakteristickou vůni. Také alkaloidy, třísloviny, flavonoidy a další látky.
Léčivé látky jsou v kořenu rostliny. Podzemní část rostliny sbírejte na jaře, než rozkvete, to má nejvíce účinných látek. Jak na to?
Podzemní část oddělte, umyjte ve studené vodě a jemně osušte. Sušte volně, v tmavých a dobře větraných prostorách, popřípadě v sušičce při teplotě 35 stupňů Celsia.
Kvůli jeho silnému aroma jej nesušte a ani neskladujte s jinými rostlinami.
Pozor! Zatímco malé dávky zklidňují, dlouhodobé užívání by vám mohlo způsobit nevolnost a bolesti hlavy.
Související
-
Levandule zklidní váš spánek, provoní domov a odpudí hmyz
Levandule pochází z latinského slova pro mytí: lavare. Ještě než bylo vynalezeno mýdlo, myli se lidé vodou s levandulí.
-
Kořen ženšenu už celá tisíciletí léčí všelijaké neduhy a bolístky
Ženšen je oblíbený po celém světě díky svým univerzálním léčivým účinkům. Používá se tisíciletí a pro své účinky se stal doslova bylinkářskou legendou.
-
Mateřídouška nejen voní. Léčí také kašel i kožní problémy
Mateřídouška je známou léčivkou a účinným antiseptikem už od středověku. Miluje slunce, takže se jí daří hlavně ve Středomoří, u nás ji musíte za chladných měsíců chránit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.