Lounský bazén získal titul Stavba roku 2021. Černý krystal skrývá útulný interiér s organickými křivkami

8. listopad 2021

Titul Stavba roku 2021 získalo brněnské studio dkarchitekti za projekt Městské plavecké haly Louny. Odbornou porotu na stavbě zaujalo mimo jiné akcentování kontrastu dvou rozdílných světů, který se v ambiciózní architektuře odráží.

Budova má tvar zkoseného hranolu, který reflektuje sklon terénu a využívá přirozeně utvořené nerovnosti k bezbariérovému napojení vchodů pro obě podlaží objektu. Při návrhu se autoři nechali inspirovat zvlněnými křivkami Českého středohoří, kterými se návštěvníci mohou kochat při výhledu z tobogánové věže nebo venkovního ochlazovacího bazénku.

„Do výsledného řešení se promítl také kontrast vnitřního a vnějšího prostředí, kdy venku prochází lidé zabalení kvůli zimě a větru v kabátech a čepicích, zatímco za tenkou skleněnou stěnou se v teple pohybují plavci jen v nejnutnějším oblečení.

Napětí těchto protikladů se nám projevilo zvlněním skleněné fasády, která tvoří hranici těchto dvou světů, podobně jako napětí v tektonických deskách utvořilo křivky Českého středohoří,“ popisuje ing. arch. David Kudla.

Komfortní prostředí podporuje použití přírodních materiálů

Interiéru dominují teplé přírodní odstíny. Obklad stěn tvoří modřínové dřevo a podlahu pokrývá keramická dlažba v odstínu slonové kosti. V místech většího provozního zatížení nebo tam, kde je povrch vystavený stříkající vodě, autoři použili černou vysokotlakou laminátovou desku.

Interiér je doplněn pohledovým betonem s obtištěnou OSB deskou, která pomáhá zakrýt nedokonalosti při vytváření pohledové monolitické konstrukce. Příjemné relaxační prostředí ve wellness části vytváří dřevěný obklad zvlněný v organických křivkách.

Plavecká hala nabízí řadu atrakcí

Nová plavecká hala v Lounech se za velkého zájmu veřejnosti otevřela minulý rok v září, avšak kvůli protiepidemickým opatřením si ji návštěvníci užili zatím jen několik měsíců.

Městská plavecká hala v Lounech

Součástí areálu je 25metrový bazén se šesti drahami, divoká řeka, venkovní vířivka, brouzdaliště pro nejmenší děti se skluzavkou a dětský bazén v oddělené části.

Návštěvníci také mohou vystoupat do věže ve výšce 16 metrů s výhledem na křivky Českého středohoří a sjet dolů 80 metrů dlouhým toboganem. V areálu je také wellness centrum se saunovým světem, malá posilovna nebo vnitřní bar.

autor: Eva Bucharová | zdroj: dkarchitekti.cz
Spustit audio

Související