Leknín bílý potěší každé oko. Navíc je jeho sušený květ s oddenkem prastarou léčivkou

1. červenec 2022

Vodní rostlina leknín bílý potěší každé oko. Svou krásnou doslova uklidňuje. Navíc je jeho sušený květ s oddenkem prastarou léčivkou.

Leknín uctívali už staří Egypťané jako symbol života, byl součástí obřadů a rituálů. Jeho latinský název Nymphaea alba je odvozena od nymfy – víly, která opatruje řeky i s prameny. Podle legendy se nymfa zamilovala do Herkula, po své tragické smrti se proměnila v nádhernou vodní květinu, aby mohla Herkulovi zůstat navždy nablízku.

Rostlina je opravdu léčivkou, která uklidňuje, uvolňuje, navozuje pocit klidu a harmonie, zbavuje strachu – proto také dobře účinkuje při dlouhodobé nespavosti.

Bylinkáři doporučují leknín bílý při bušení srdce nebo srdeční arytmii. Ze sušených květů a oddenků se dá připravit čaj, vyrobit tinktura nebo extrakt.

Leknínové přípravky nejsou rozhodně vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. A protože mohou být mírně halucinogenní, je dobré se před jejich užitím poradit s lékařem.

autor: Eva Bucharová | zdroje: Bylinkovo.cz , herbal-store.cz , botanic.cz
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová