Konec světa na Hamráčku si oblíbili i cestovatelé Hanzelka se Zikmundem

6. prosinec 2022

O osadě Hamráček poblíž Roudnice nad Labem říkají místní, že je to konec světa. Možná právě proto si jej oblíbili slavní cestovatelé Zikmund a Hanzelka nebo režisér Otakar Vávra.

Hamráček má zvláštní polohu – nachází se vysoko nad širokým korytem řeky Labe s nádherným výhledem na horu Říp.

V téhle osadě pobýval také spisovatel a scénárista Miloš Václav Kratochvíl – autor knih Čechy krásné, Čechy mé a Evropa tančila valčík. O Hamráčku napsal Dům na slunci.

V domku nad řekou z roku 1852 žije Jiří Mládek, který o něm vypráví zajímavou historii: „V tomto domku bydleli na odpočinku správci vinic rodiny Lobkowiců. Ti žili a pracovali v usedlosti Na lisu v nedalekých Brzánkách. Tady všude na stráních pod Hamráčkem byly samozřejmě vinice, protože se do nich celý den opíralo slunce. Po odchodu Němců v roce 1945 vinice vesměs zanikly.“

Osadu Hamráček měli rádi Hanzelka se Zikmundem i Otakar Vávra

Z domku pana Mládka vede k řece 120 schodů. Ze zahrady se nejraději rozhlíží po podřipské krajině na jaře a na podzim, kdy to tam prý nejkrásněji voní.

Opravdovou radost žít má Jiří Mládek z osady Hamráček na Podřipsku i proto, že si celý život hraje se stavebnicí Merkur. Je vlastně takovým jejím duchovním otcem. Jeho díla vytvořená z této legendární stavebnice najdete i v Národním technickém muzeu v Praze na Letné.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?