Kaplička sv. Antonína Paduánského u Vlčí hory opět stojí. Díky nadšencům z KČT Krásná Lípa

21. říjen 2021

U lesa ve Vlčí hoře stála kaplička sv. Antonína Paduánského od roku 1721 plných 250 let. Vlivem počasí a působením vandalů se kaplička ale v 70. letech 20. století proměnila v hromadu kamení. V roce 2017 se ale nadšenci z Klubu českých turistů v Krásné Lípě rozhodli vybudovat podle starých fotografií její repliku.

Povedlo se jim to v roce 2019, brigádnicky. I peníze sehnali sami – z drobných grantů, z výdělků za práci v lese nebo například prodejem občerstvení.

Podle stavebního projektu architekta Josefa Matyáše vystavěl kapličku s několika pomocníky Jan Douda. Stavitelé zakomponovali do nové stavby mnoho artefaktů z historické stavby. Kameny jsou před zrakem návštěvníka skryté v základech, v obvodovém zdivu, pod oltářem a v podkroví. Ale jeden lze spatřit – je zazděn uvnitř kapličky v obvodovém zdivu na pravé straně.

Speciální poděkování patří mistrům svého oboru, kterými jsou kameník Pavel Jiřina ze Šluknova, truhláři a tesaři Jiří Švarc z Jiříkova a Vojtěch Huk z Jiřetína, pokrývači František Novák a Radek Horáček z Jiříkova, zedník Stanislav Doležal z Krásné Lípy, umělecký kovář Petr Petrášek nebo autorky vitráže Taťána Kusová a Hana Janstová, malíř Miroslav Veis, autor stojanu s rámováním Jan Krupička.

Přejeme kapličce, aby se u ní, stejně jako u její starší sestry, opět zastavovali pocestní, aby s nimi sdílela jejich bolesti i štěstí, nebo aby si turisté mohli odpočinout v jejím stínu, a aby se už nikdy nevrátila doba, kdy o osudu podobných objektů rozhoduje zvůle.

Pokud se rozhodnete k nové kapličce vyrazit, tak krásná cesta k ní vede například po žluté turistické značce z Vlčí hory. Vine se podél historických božích muk a čekají vás na ní četné vyhlídky.

Spustit audio

Související