Hrobka Augusta Dittricha v Krásné Lípě

20. březen 2010

Naše další cesta povede do Krásné Lípy – kde stojí jedna mimořádně zajímavá, ale chátrající památka.

Odborníci říkají, že její současný stav a především případná další devastace budou mezinárodní ostudou. Jde totiž o honosnou hrobku významného textilního podnikatele Augusta Dittricha. Přitom by si zasloužila místo v encyklopedii světové architektury. V roce 1886 ji totiž navrhl slavný berlínský architekt Julius Carl Raschdorff, který také postavil hrobku německého císaře Fridricha III. v Postupimi. O Ditrichově hrobce natáčela redaktorka Slávka Brádlová, která k mikrofonu pozvala pracovníka Národního památkového ústavu Tomáše Brože.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...