Horká i studená oblaka vesmíru a pět století stará šifra mistra Klaudyána

2. únor 2020

Poslechněte si:

01:04 - Objevy a události
04:21 - Horká i studená oblaka: Mezihvězdná hmota
24:19 - Procházka únorovou oblohou
27:45 - Soutěž o Knihu měsíce
28:50 - Šifra mistra Klaudyána – 1. část: Mistr a jeho mapa

V úvodním přehledu zajímavostí se dozvíte o zařízení na výrobu vody ze vzduchu, kterým bude vybaven český pavilon na výstavě EXPO2020 v Dubaji, zmíníme se o těžkém dopadu pustošivých požárů na australskou přírodu a také o srážkách českých motoristů s vlky, z nichž jen za loňský rok nepřežili tři a jeden vlk už zahynul i letos. Povíme si také o lidských kostech z Žehuně na Kolínsku, o nichž se objevily spekulace, že jde o ostatky padlých bojovníků z bitvy u Lipan, a představíme vám soukromou výzkumnou platformu Bartolomeo, která se chystá na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Horká i studená oblaka: Mezihvězdná hmota

Prostor mezi hvězdami se na první pohled může zdát prázdný, ve skutečnosti však není. Vyskytuje se v něm třeba záhadná temná hmota, jejíž přítomnost jsme schopni odhalit jen díky jejímu gravitačnímu působení. O tu se však dnes zajímat nebudeme. Tématem našeho povídání bude tzv. baryonová mezihvězdná hmota – tedy ta, která je součástí námi pozorovatelného vesmíru. I když ji popravdě také dost často nevidíme. Dozvíte se, co ji tvoří, jaké má vlastnosti, jaký je její význam a jakým způsobem ji můžeme pozorovat a také zkoumat.

Difúzní mlhovina M8 - Laguna v souhvězdí Střelce

O tom, co se ve zdánlivé pustině mezi hvězdami nachází, hovoří Soňa Ehlerová, výzkumná pracovnice Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Praze. V oblacích mezihvězdné hmoty převažuje vodík. Našli bychom tam ovšem i další prvky; dokonce i molekuly. Jaké – a kde se tam vzaly? Jak mohou být oblaka mezihvězdné hmoty velká? Dají se vůbec změřit a třeba i zvážit? Jak je to s mezihvězdnou hmotou v naší vlastní Galaxii nebo jejím blízkém okolí? Víme o nějakých větších shlucích? Máme nějaká vlastní molekulární oblaka nebo hvězdnou porodnici?

Mistr Klaudyán a jeho tajemná mapa

Litoměřický archiv vystavuje Klaudyánovu mapu, nejstarší tištěnou mapu Čech

Píše se rok 1517. V německém Norimberku pracují dřevorytci podle zadání „kulhavého kacíře z Čech“, bratrského učence Mikuláše, na zvláštní zakázce. O rok později v tamní tiskárně spatří světlo světa první tištěná mapa Čech. Klaudyánova mapa. Všechny popisky jsou na ní české, orientována je k jihu. Známe ji z mnoha odvozenin a kopií, originální Klaudyánův tisk se však dochoval jen jediný. Je ukryt v litoměřickém Státním oblastním archivu a patří Biskupství litoměřickému. V polovině 18. století jej tehdejšímu biskupu Emanuelu Arnoštovi z Valdštejna věnoval katolický kněz a historik Gelasius Dobner. Kde k němu přišel on, to se neví. A není to jediné tajemství s mapou spojené. Litoměřické mapě například chybí horní část, kde měl být vytištěn její titul. Proč asi?

Litoměřický archiv vystavuje Klaudyánovu mapu, nejstarší tištěnou mapu Čech

Velkou část listu Klaudyánovy mapy pokrývá obrazová výzdoba, doplněná četnými citáty z Písma svatého. O smyslu některých vyobrazení se učenci dohadují celá staletí. Ostatně – ani samotná osoba tvůrce mapy, Mikuláše Klaudyána, není prosta tajemství, jak nám prozradila Eva Novotná, ředitelka Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pojďte s námi i vy luštit „šifru mistra Klaudyána“!

Spustit audio