Gymnemu lesní využívá už tisíce let tradiční čínská medicína. Je skvělá na léčbu cukrovky
Gymnema lesní, neboli gurmar, je léčivo známé v asijských zemích už tisíce let. Jde o liánu rostoucí divoce v Indii, a to až do výšky 8 metrů. Využít se dají nejen její listy, ale i kůra.
K léčbě cukrovky i nadváhy se používá přes 2 000 let – samostatně nebo ve směsi s minerálními látkami, protože dokáže zabránit rychlému zvýšení nebo snížení hladiny glukózy v krvi. Je vhodná též k prevenci diabetu.
Název „gurmar” pochází z indické terminologie gur-mar, neboli „zabíječ cukru“. V ajurvédské medicíně se listy, plody a květy používají také k terapii onemocnění žaludku, zácpy, zadržování vody, onemocnění jater, zvýšeného i sníženého tlaku krve a arytmií.
Pozor, gymnemu nelze použít jako náhradu inzulínu!
Gymnéma je nejlepší ve formě nálevu. A jak na to? Jednu vrchovatou čajovou lžičku sušených listů přelijete 2 deci vroucí vody. Necháte 10 minut odstát, scedíte a podáváte teplé 2x, 3x denně.
Související
-
Okurka je dobrá jak na hubnutí, tak i na celulitidu nebo na...
Co má okurka společného s melounem? I okurka obsahuje více než 90% vody, má minimum kalorií, díky obsahu draslíku má odvodňující účinky a v těle působí alkalicky. S...
-
Máte žízeň, přestože nadměrně pijete? Nechte se vyšetřit na...
Cukrovka je zákeřná. Nebolí. Proto na ni diabetici většinou přijdou, až když je hladina cukru v krvi opravdu vysoká.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.