Gymnemu lesní využívá už tisíce let tradiční čínská medicína. Je skvělá na léčbu cukrovky

28. únor 2023

Gymnema lesní, neboli gurmar, je léčivo známé v asijských zemích už tisíce let. Jde o liánu rostoucí divoce v Indii, a to až do výšky 8 metrů. Využít se dají nejen její listy, ale i kůra.

K léčbě cukrovky i nadváhy se používá přes 2 000 let – samostatně nebo ve směsi s minerálními látkami, protože dokáže zabránit rychlému zvýšení nebo snížení hladiny glukózy v krvi. Je vhodná též k prevenci diabetu.

Název „gurmar” pochází z indické terminologie gur-mar, neboli „zabíječ cukru“. V ajurvédské medicíně se listy, plody a květy používají také k terapii onemocnění žaludku, zácpy, zadržování vody, onemocnění jater, zvýšeného i sníženého tlaku krve a arytmií.

Pozor, gymnemu nelze použít jako náhradu inzulínu!

Gymnéma je nejlepší ve formě nálevu. A jak na to? Jednu vrchovatou čajovou lžičku sušených listů přelijete 2 deci vroucí vody. Necháte 10 minut odstát, scedíte a podáváte teplé 2x, 3x denně.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.