Fotovoltaická elektrárna stojí na Moldavě nezákonně, rozhodl soud

9. říjen 2014
Zprávy

Ústecký krajský soud zrušil kvůli nezákonnému postupu úřadů stavební povolení na fotovoltaickou elektrárnu v Moldavě na Teplicku. Elektrárnu postavila v chráněné oblasti Natura 2000 společnost Talwin, zkolaudovaná je od roku 2011. Stavební úřad v Duchcově, který povolení vydal, se má podle soudu řízením zabývat znovu.

Proti stavbě fotovoltaické elektrárny v minulosti protestovali i někteří obyvatelé Moldavy, ti ale s námitkami neuspěli.

Žalobu na Stavební úřad v Duchcově podal veřejný ochránce práv. Podle ombudsmanky Anny Šabatové elektrárna neměla být vůbec postavena. Elektrárna vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000.

Podle soudu vydali úředníci duchcovského stavebního úřadu povolení i přesto, že stavebník nedodal potřebné podklady a výjimky podle zákona o ochraně přírody. Navíc podle Šabatové Městský úřad v Duchcově vydal stavební povolení nezákonně - Moldava totiž nemá územní plán ani vymezené zastavěné území.

Úřad může podat kasační stížnost

Společnost Talwin začala se stavbou elektrárny v roce 2010. Případ opakovaně řešila i Česká inspekce životního prostředí, která mimo jiné firmě zakázala ve stavbě pokračovat. Společnost to nerespektovala a inspekce jí za to udělila pokutu 60 tisíc korun. V roce 2011 úřady elektrárnu zkolaudovaly.

Rozsudek je pravomocný. Právní zástupce stavebního úřadu se chce nejprve seznámit s písemným vyhotovením rozhodnutí a zváží podání kasační stížnosti u Nejvyššího správního soudu. Na podrobnosti chtějí počkat i zástupci společnosti Talwin.


Zvětšit mapu
autor: Jan Beneš
Spustit audio